REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Zakończono poszukiwania rejestratora parametrów rejsu "El Faro"

Zakończono poszukiwania rejestratora parametrów rejsu “El Faro”

-

Statek El Faro fot.Tote Maritime/EPA
Statek El Faro fot.Tote Maritime/EPA

Amerykańskie władze zakończyły poszukiwania urządzenia rejestrującego parametry rejsu statku “El Faro”, który zatonął w pobliżu Bahamów na początku października – ogłosił w poniedziałek amerykański Krajowy Zarząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

REKLAMA

Choć urządzenia nie odnaleziono, nie planuje się przeprowadzenia kolejnych poszukiwań – stwierdzono w oświadczeniu NTSB.

Rejestrator parametrów rejsu to odpowiednik czarnych skrzynek w samolotach.

Na pokładzie kontenerowca, którego wrak odnaleziono na początku listopada, były 33 osoby, w tym pięciu Polaków. Wszyscy zginęli.

Statek – mimo ostrzeżeń meteorologów – wypłynął 29 września z Jacksonville na Florydzie do San Juan na Portoryko. Został uszkodzony w wyniku uderzenia huraganu Joaquin i zatonął 1 października. Fale sięgały 15 metrów, a siła wiatru – 240 km/h. Z relacji załogi przed utratą łączności wiadomo, że statek miał nieczynne silniki, 15-stopniowy przechył, był uszkodzony i nabierał wody.

Na pokładzie “El Faro” były 33 osoby – 28 Amerykanów, członków załogi, oraz pięciu Polaków, którzy należeli do ekipy pomocniczej. Według armatora statek przed wypłynięciem przechodził remont w maszynowni, którym zajmowali się polscy specjaliści. Zdaniem ekspertów remont nie miał jednak wpływu na pracę silników.

Była to najtragiczniejsza katastrofa statku płynącego pod banderą USA od ponad 30 lat.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks