REKLAMA

2132449513 views

REKLAMA

2132449512 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaReuters: Katastrofalne uchybienia policji umożliwiły szturm na Kapitol

Reuters: Katastrofalne uchybienia policji umożliwiły szturm na Kapitol

-

Mimo ostrzeżeń i zagrożenia, policja strzegąca Kapitolu była źle przygotowana do ochrony gmachu i pozwoliła na “niewyobrażalny” scenariusz – wynika z oceny byłych policyjnych ekspertów cytowanych przez Reuters.

Jak zaznacza agencja, zagrożenia związane z marszem zwolenników Donalda Trumpa były od dawna znane, zaś prawicowi ekstremiści prowadzili otwarte dyskusje na temat szturmu na budynek amerykańskiego parlamentu. Mimo to, przez długie godziny z niewyjaśnionych dotąd względów jedyną formacją strzegącą obiektu była licząca 2 tys. funkcjonariuszy US Capitol Police. Formacja miała nie zgłaszać się o pomoc do innych agencji przed demonstracją, wobec czego ochrona była znacznie słabsza niż podczas letnich protestów ruchu Black Lives Matter.

REKLAMA

Według cytowanego przez agencję Reutera byłego szefa formacji Terrence’a Gainera, funkcjonariusze kapitolińskiej policji są szkoleni, by nie dopuścić protestujących do wejścia na schody gmachu. Problem w tym, stwierdził, że kompleks ma tyle okien i drzwi, że trudno je wszystkie obronić. “Jak już straci się kontrolę nad schodami, to traci się też drzwi i okna” – powiedział ekspert.

Jak dodał, jednocześnie nie spodziewał się, że wtargnięcie tłumu do środka budynku jest możliwe. 

“Mam wielkie zaufanie do ludzi którzy chronią Kongres, ale potrzeba będzie pełnego audytu. Będziemy musieli głęboko spojrzeć na to, co poszło nie tak” – stwierdził Gainer.

Błędy funkcjonariuszy na Twitterze wyliczał również były wysoki rangą oficer Metropolitalnej Służby Policyjnej w Londynie piszący pod pseudonimem “Bobby London”. Według niego największymi uchybieniami było złe zabezpieczenie terenu i zbyt mała liczba funkcjonariuszy. Jak dodał, policja powinna była na wczesnym etapie zidentyfikować i zatrzymać przywódców zamieszek.

Z kolei według wysokiego rangą przedstawiciela służb cytowanego przez Reuters, głównym grzechem formacji było nieprzygotowanie. 

“To nigdy nie powinno było się zdarzyć. Wszyscy wiedzieliśmy, że ci ludzie przyjdą, a pierwszym priorytetem policji jest pokazanie swojej obecności (…) trudno zrozumieć, dlaczego nie byli lepiej przygotowani” – ocenił rozmówca Reuters.

Tymczasem według doniesień “Washington Post”, Capitol Police miała plan na wypadek konfrontacji z demonstrantami, ale nie doceniła skali zagrożenia. “Nie spodziewali się, że Trump będzie ich podżegać i że będą starali się sforsować wejście. Koniec końców, nie było wystarczająco funkcjonariuszy by powstrzymać tłum przed przepchnięciem się” – napisał dziennik. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Nie usprawiedliwiam wczorajszych wydarzeń, ale elity demokratyczne (na czele z Obamą, Bidenem, Pelosi, Schumerem) pracowały na pełnych obrotach przez cztery lata na takie zakończenie prezydentury Trumpa. Wykorzystano do tego celu agencje wywiadu i większość mediów głównie prasę i TV. Nawet demokratyczni prokuratorzy z grupy Mullera nie potrafili znaleść dowodów na współpracę Trumpa z Rosjanami, a impeachment Trumpa oparty na rozmowie z prezydentem Ukrainy był parodią praworządności. Idiota Adam Schiff i jego pachołki z kongresu przez trzy lata opowiadali w wywiadach, że mają dowody na współpracę Trumpa z Rosjanami, ale do dzisiaj ich nie przedstawili. W czasie czterech lat prezydentury administracja Trumpa nie miała nawet jednego dnia dla spokojnych rządów. Madame Pelosi podarła na wizji tekst wystąpienia Trumpa w czasie ubiegłorocznego orędzia o stanie państwa. Czy tak postępuje trzecia osoba w państwie? Poziom obecnej większości demokratycznej w kongresie najlepiej charakteryzuje zakończenie “modlitwy” prowadzonej przez jednego z demokratów w czasie inauguracyjnego posiedzenia. Amen and Awomen. A nowe zasady w kongresie ustalone przez madame speaker i zabraniające używania słów she, he, mother, father? Są to ludzie ograniczeni i bez wyobraźni, którzy zniszczą Amerykę i wielu republikanów także w tym uczestniczy. Bez ustalenia przez kongres ogólnych zasad wyborczych dla wszystkich stanów nic się nie zmieni i sytuacja będzie się pogarszać. Prawa wyborcze w poszczególnych stanach mogą ustalać tylko ustawodawcy, a gubernatorzy i sędziowie nie powinni mieć nic do gadania. Głosowanie wcześniejsze powinny być zlikwidowane, a korespondencyjne ograniczone do minimum tylko dla osób naprawdę nie mogących osobiście głosować. Powinien być także wprowadzony limit kadencji dla izby reprezentantów i senatorów. Są to podstawowe warunki dalszego rozwoju Ameryki. Trump naruszył “status quo” elit, które od lat znajdują się w DC, dorobiły się wielkich majątków (wykorzystując stanowiska) i poczuły się zagrożone. To jest główny powód nienawiści elit z DC do Trumpa i jego osobisty charakter nie ma tu nic do rzeczy. Przed prezydenturą przez lata dawał pieniądze na kampanie wyborcze demokratów i republikanów, to wszyscy się do niego “łasili” jak koty do nóg. I na zakończenie jestem pełen “podziwu” dla mediów. Przez ponad pół roku milczały jak bojówki komuno-faszystowskie antify i BLM niszczyły amerykańskie miast, a teraz jak zwolennicy Trumpa wdarli się do budynku kongresu, to wszyskie zgodnie mówią i piszą o niszczeniu demokracji i o “insurrection”.

REKLAMA

2129534577 views

REKLAMA

REKLAMA

2129534592 views

REKLAMA

REKLAMA

2131330912 views

REKLAMA

2129534602 views

REKLAMA

2129534605 views

REKLAMA

2129534609 views