REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama deklaruje pomoc federalną dla władz Baltimore

Obama deklaruje pomoc federalną dla władz Baltimore

-

fot.Kevin Dietsch/EPA
fot.Kevin Dietsch/EPA

Prezydent Barack Obama zadeklarował w poniedziałek pomoc federalną dla władz Baltimore w stłumieniu zamieszek, które wybuchły po pogrzebie Afroamerykanina zmarłego po zatrzymaniu przez policję. Obama poinformował o tym burmistrz Baltimore Stephanie Rawlings-Blake.

REKLAMA

2147483647 clicks

Rawlings-Blake przedstawiła prezydentowi obecną sytuację w mieście, w którym w poniedziałek doszło do nowych zamieszek. Siedmiu policjantów, w tym jeden ciężko, zostało rannych. Obama przedyskutował również sytuację w Baltimore z nową szefową resortu sprawiedliwości (prokurator generalną) Lorettą Lynch, która został zaprzysiężona zaledwie kilka godzin wcześniej.

Gubernator stanu Maryland, w którym położone jest Baltimore, Larry Hogan postawił Gwardię Narodową w stan pogotowia aby “w razie potrzeby” była gotowa do wsparcia policji. “Rabunki i akty przemocy nie będą tolerowane” – oświadczył Hogan.

W pogrzebie 25-letniego Afroamerykanina Freddiego Gray’a wzięło udział ponad 2500 osób, później wzburzony tłum wyległ na ulice. Doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego i pieprzowego usiłując rozproszyć demonstrantów. Demonstranci oskarżali policję o spowodowanie śmierci Gray’a.

Jak poinformował rzecznik policji w Baltimore Eric Kowalczyk, funkcjonariusze zostali obrzuceni cegłami i kamieniami. Podpalono też kilka radiowozów policyjnych. Doszło do aktów wandalizmu i rabowania sklepów.

Napięta sytuacja zmusiła władze do odwołania meczu baseballowego na największym stadionie w mieście, w którym miała wziąć udział miejscowa drużyna Baltimore Orioles.

12 kwietnia Gray doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego, gdy po aresztowaniu wepchnięto go do policyjnej furgonetki. Tydzień później mężczyzna zmarł w szpitalu. Władze wszczęły śledztwo w tej sprawie. Sześciu policjantów, którzy uczestniczyli w aresztowaniu Gray’a, zawieszono.

Śmierć Gray’a podsyciła na nowo oburzenie znacznej części opinii publicznej w USA ujawnianymi co pewien czas przez media przypadkach brutalnego traktowania przez policję Afroamerykanów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131847035 views

REKLAMA

REKLAMA

2131847050 views

REKLAMA

REKLAMA

2133643370 views

REKLAMA

2131847060 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131847063 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131847067 views