REKLAMA

2121662377 views

REKLAMA

2121662376 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaLekarze zaniepokojeni nietypową falą infekcji wirusem RSV

Lekarze zaniepokojeni nietypową falą infekcji wirusem RSV

-

Obok szybko rosnącej liczby infekcji wariantem Delta koronawirusa, w USA pojawiła się również fala zakażeń RSV, wirusem wywołującym choroby dróg oddechowych głównie u dzieci – donosi “New York Times”. Eksperci są zaniepokojeni, bo zwykle wirus ten przybiera na sile zimą.

Jak informuje dziennik, w niektórych regionach kraju liczby infekcji wirusem RSV (Respiratory Syncytial Virus)  – jednym z najbardziej rozpowszechnionych patogenów i główną przyczyną hospitalizacji małych dzieci – sięgają poziomów z zimy. Wiele z tych regionów, to jednocześnie miejsca zmagające się z największymi falami zakażeń koronawirusem, co sprawia trudności dla miejscowych szpitali. Bywa przyczyną zapalenia górnych dróg oddechowych albo zapalenia płuc. Może być niebezpieczny dla niemowląt, starszych osób oraz o obniżonej odporności organizmu.

REKLAMA

“Po wielu miesiącach z zerem lub kilkoma pediatrycznymi przypadkami covidowymi, teraz widzimy niemowlęta, dzieci i nastolatków powracających do szpitali, coraz więcej każdego dnia. Stoimy u progu ogromnej fali Covidu, a mamy do tego liczbę pacjentów z RSV na poziomie zimowym” – napisała na Twitterze pediatra ze szpitala dziecięcego w Houston w Teksasie dr Heather Haq.

Jak wskazują dane Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), liczba zakażeń RSV w wielu miejscach kraju rosła od czerwca, a w lipcu osiągnęła swój dotychczasowy szczyt.

“Mierzysz się z pandemią przez ostatnie 18 miesięcy, a potem przez kolejne kilka miesięcy z RSV. Jedna rzecz za drugą sprawia że, nasze zespoły są bardzo zapracowane” – powiedział szef szpitala w Baton Rouge w Luizjanie dr Trey Dunbar, cytowany przez “NYT”. Stan ten jest obecnie jednym z największych ognisk Covid-19, a w szpitalach zaczynają kończyć się wolne łóżka. Podobna sytuacja jest też w Oklahomie.

Jak powiedziała w poniedziałek telewizji CNN dr Uzma Hasan ze szpitala dziecięcego Newark Beth w New Jersey, podczas obecnej fali Covid-19, związanej z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, dzieci są bardziej narażone na poważne objawy choroby niż w przypadku wcześniejszych fal i stanowią obecnie 14 proc. pacjentów z Covid.

“Wariant Delta powoduje 2-3 razy więcej hospitalizacji wśród dzieci niż sezonowa grypa, więc to powinno dać nam obraz tego, jak groźny może być Covid” – powiedziała lekarka. Dodała jednak, że zagrożenie to nie powinno być powodem odkładania powrotu do szkół w normalnym trybie nauczania. Oceniła, że szkody dla rozwoju i edukacji dzieci są zbyt duże. Część szkół w USA już od początku sierpnia wznowiła nauczanie. W większości rok szkolny zacznie się w drugiej połowie miesiąca.  (PAP, inf. wł.)

REKLAMA

2119637494 views

REKLAMA

2119637575 views

REKLAMA

REKLAMA

2121433924 views

REKLAMA

2119637633 views

REKLAMA

2119637682 views

REKLAMA

2119637717 views