REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDemokraci ogłosili program wydatków socjalnych wart 3,5 biliona dolarów

Demokraci ogłosili program wydatków socjalnych wart 3,5 biliona dolarów

-

Demokraci w Senacie ogłosili we wtorek wstępne porozumienie w sprawie projektu ustawy inwestycji w “infrastrukturę ludzką” wart 3,5 biliona dolarów. Byłby to jeden z największych takich programów od Nowego Ładu z lat 30. XX wieku.

“To najważniejszy projekt ustawy od Wielkiego Kryzysu” – oznajmił szef senackiej komisji ds. budżetu senator Bernie Sanders.

REKLAMA

Jak dotąd uzgodniono jedynie ogólne zarysy planu i całkowitą kwotę wydatków w ciągu najbliższej dekady. Wiadomo jedynie, że projekt ma objąć m.in. utrwalenie na stałe zwiększonych ulg podatkowych na dzieci – w kwocie 3-3,6 tys. dol. rocznie, wpłacanych co miesiąc na konta Amerykanów. Według niektórych szacunków, ruch ten miałby zmniejszyć o połowę liczbę dzieci żyjących w ubóstwie.

Plan zakłada też wydatki na przeciwdziałanie zmianom klimatu, rozszerzenie bezpłatnej opieki zdrowotnej dla seniorów i rozszerzenie dostępu do opieki nad dziećmi.

Wstępne porozumienie w sprawie jest wynikiem miesięcy negocjacji; początkowo przedstawiciele progresywnego skrzydła partii, jak senator Sanders, chcieli wydatków na kwotę 6 bilionów dolarów. Ponieważ projekt byłby ustawą budżetową, może zostać uchwalony zwykłą większością, bez poparcia Republikanów. W przypadku większości ustaw do przegłosowania ich potrzebne jest 60 głosów w Senacie, gdzie obie partie mają po 50 mandatów.

Autorzy projektu wciąż muszą jednak przekonać umiarkowanych kongresmenów Demokratów, którzy domagają się, by wydatki nie były pokrywane przez zaciąganie dodatkowego długu. Część z nich obawia się też wpływu wydatków na inflację, która w czerwcu osiągnęła najwyższy poziom od 2008 r. W środę z demokratycznymi senatorami spotka się prezydent Joe Biden, by rozmawiać o projekcie.

Plan jest drugą częścią gigantycznego planu inwestycji publicznych zgłoszonych przez Demokratów. Wcześniej uzgodniono pakiet inwestycji w infrastrukturę warty 1,2 biliona dolarów. Projekt mający poparcie części Republikanów ma wkrótce trafić do Senatu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2119315580 views

REKLAMA

2119315672 views

REKLAMA

REKLAMA

2121112023 views

REKLAMA

2119315735 views

REKLAMA

2119315790 views

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119315830 views