REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBiden wzywa Senat, by przed wyborami nie zatwierdzał nominacji do Sądu Najwyższego

Biden wzywa Senat, by przed wyborami nie zatwierdzał nominacji do Sądu Najwyższego

-


Kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden wezwał w sobotę Senat, by przed wyborami nie zatwierdzał nominacji do Sądu Najwyższego. Wcześniej tego dnia prezydent Donald Trump wybrał Amy Coney Barrett na swoją kandydatkę do tego gremium.

Aby Barrett, sędzia o konserwatywnych poglądach, weszła w skład Sądu Najwyższego konieczne jest zatwierdzenie jej kandydatury przez kontrolowany przez Republikanów Senat.

REKLAMA

Szef komisji sądownictwa Lindsey Graham przekazał w sobotnim oświadczeniu, że przesłuchania kandydatki wskazanej przez prezydenta zaczną się 12 października. Głosowanie w sprawie Barrett planowane jest na drugą połowę października, w terminie bliskim wyborów prezydenckich (3 listopada).

Takiemu obrotowi spraw sprzeciwia się Biden. „Konstytucja Stanów Zjednoczonych została stworzona tak, by dać wyborcom jedną szansę na to, by ich głos w sprawie tego, kto służy w Sądzie Najwyższym, został wysłuchany. Ta chwila jest teraz i ten głos powinien być słyszalny. Senat nie powinien działać w sprawie wakatu (w Sądzie Najwyższym) dopóki Amerykanie nie wybiorą swojego następnego prezydenta i następnego Kongresu” – przekazał w sobotnim oświadczeniu kandydat demokratów.

Jeśli Senat zatwierdzi nominację 48-letniej Barrett, to zastąpi ona w Sądzie Najwyższym zmarłą 18 września ikonę liberalnego sądownictwa Ruth Bader Ginsburg. W takim przypadku konserwatyści mieliby w SN przewagę nad liberałami 6 do 3.

Gremium to cieszy się sporą estymą Amerykanów i ma rozstrzygające zdanie w rozbudzających emocje społecznych sporach, w tym tych dotyczących aborcji czy kwestii związanych z dyskryminacją. Jego decyzje miewają epokowe znaczenie – za ich pomocą w całym kraju zalegalizowano małżeństwa homoseksualne, a wcześniej zakazano segregacji rasowej. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli Biden będzie prezydentem to dopiero po 20 stycznia 2021 roku, a dzisiaj to może tylko wzywać żonę do pokoju. Gdyby demokraci mieli takie okoliczności, to napewno błyskawicznie zatwierdziliby kandydata wskazanego przez swojego prezydenta. I wcale nie ma tutaj porównania z sytuacją, która zaistniała cztery lata wcześniej. Wtedy republikański senat nie zatwierdził kandydata wskazanego przez Obamę. W 2016 roku demokraci nie mieli większości w senacie i wiadomo było, że Obama nie będzie prezydentem od 20 stycznia 2017 roku.

REKLAMA

2097791534 views

REKLAMA

REKLAMA

2097791768 views

REKLAMA

REKLAMA

2099588160 views

REKLAMA

2097791911 views

REKLAMA

2097792012 views

REKLAMA

2097792122 views