REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBez dużych zmian w propozycjach Pentagonu dot. rozmieszczenia wojsk USA

Bez dużych zmian w propozycjach Pentagonu dot. rozmieszczenia wojsk USA

-

Wielomiesięczna analiza rozlokowania wojsk USA na świecie nie przyniosła propozycji znaczących zmian – wynika z ogłoszenia Pentagonu dotyczącego analizy Global Posture Review. Przedstawicielka resortu zapowiedziała jednak przyszłe wzmacnianie sił USA w Indo-Pacyfiku i Europie.

Pentagon poinformował w poniedziałek w komunikacie, że 9-miesięczna ocena została zakończona, choć przedstawiciele ministerstwa zapowiedzieli, że nie upublicznią dokumentu ze względu na wciąż trwające konsultacje z sojusznikami.

REKLAMA

Jak podał resort, w dokumencie znajdują się m.in. rekomendacje zwiększenia współpracy z sojusznikami i partnerami w regionie Indo-Pacyfiku w celu odstraszania ewentualnych agresji ze strony Chin i Korei Północnej. Analiza mówi też o potrzebie większych inwestycji w infrastrukturę baz USA w Australii i na wyspie Guam.

Zastępczyni podsekretarza stanu resortu obrony ds. politycznych Mara Karlin stwierdziła jednak, że mimo braku natychmiastowych decyzji, w najbliższych latach USA zamierzają w coraz większym stopniu wzmacniać swoją obecność i siłę w regionie.

Dokument rekomenduje też wzmocnienie amerykańskiego czynnika odstraszania rosyjskiej agresji w Europie. Pentagon stwierdził, że analiza przyczyniła się do odwrócenia decyzji poprzedniej administracji o ustanowieniu limitu 25 tys. wojsk USA w Niemczech, a także do wysłania tam 500 dodatkowych żołnierzy.

„Badamy obecnie z sojusznikami nowe inicjatywy, by wzmocnić czynnik odstraszania przeciwko Rosji” – powiedziała dziennikarzom przedstawicielka resortu. Zaznaczyła jednak, że w pierwszym roku administracji nie należy spodziewać się wielkich i strategicznych zmian w rozmieszczeniu wojsk.

Rzecznik resortu obrony John Kirby stwierdził w poniedziałek, że USA są też w stałym kontakcie z sojusznikami w Europie oraz z Ukrainą by odwieść Rosję od ewentualnych zamiarów ponownej eskalacji konfliktu na Ukrainie. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy administracja zamierza dodatkowo wesprzeć Kijów dostawami broni, o których w Waszyngtonie mówi się od ponad tygodnia.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2090983546 views

REKLAMA

2090983846 views

REKLAMA

2092780306 views

REKLAMA

2090984129 views

REKLAMA

2090984275 views

REKLAMA

2090984419 views