REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoAkt oskarżenia ws. działaczy FIFA obejmuje 47 zarzutów wobec 14 osób

Akt oskarżenia ws. działaczy FIFA obejmuje 47 zarzutów wobec 14 osób

-

Skandal korupcyjny w FIFA. Na zdjęciu: prokurator generalna USA Loretta E. Lynch (z lewej) oraz przewodniczący FIFA Joseph Blatter (z prawej) fot.jarmoluk/Nemo/pixabay/Steffen Schmidt, Justin Lane/EPA
Skandal korupcyjny w FIFA. Na zdjęciu: prokurator generalna USA Loretta E. Lynch (z lewej) oraz przewodniczący FIFA Joseph Blatter (z prawej) fot.jarmoluk/Nemo/pixabay/Steffen Schmidt, Justin Lane/EPA

Departament Sprawiedliwości USA podał, że do sądu federalnego w Brooklinie w Nowym Jorku wpłynął w środę rano obejmujący 47 zarzutów akt oskarżenia wobec 14 osób, w tym wysokiej rangi działaczy FIFA, oskarżonych m.in. o korupcję, oszustwa i pranie pieniędzy.

Jak podano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA, spośród tych 14 osób, dziewięć to przedstawiciele FIFA, a pięć – kadry kierowniczej firm współpracujących z FIFA. Oskarżeni uczestniczyli „w trwającym od 24 lat spisku, by wzbogacić się dzięki korupcji w międzynarodowej piłce nożnej” – wyjaśniono. Wśród stawianych im zarzutów są m.in. wymuszenia, pranie pieniędzy, oszustwa finansowe z wykorzystaniem technologii informatycznych. Chodzi o przetargi związane ze sprzedażą praw telewizyjnych, marketingowych i sponsorskich do imprez, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

REKLAMA

Siedem osób już zostało aresztowanych, w tym sześciu przez szwajcarską policję w Zurychu, która działała na wniosek USA. W tym gronie są wiceprezydenci Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Jeffrey Webb z Kajmanów oraz Urugwajczyk Eugenio Figueredo. Pozostali zatrzymani to Kostarykanin Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel i Brazylijczyk Jose Maria Marin.

Wszyscy związani są z regionalnymi federacjami piłkarskimi w Ameryce Płd. (CONCACAF) i Płn. (CONMEBOL). Prowadzący w tej sprawie śledztwo Amerykanie domagają się ich ekstradycji. Wśród oskarżonych są też dyrektorzy marketingu sportowego z USA i Ameryki Południowej, którym amerykańska prokuratura zarzuca, że zapłacili ponad 150 milionów dolarów w ramach łapówek, by uzyskać lukratywne prawa do marketingu i transmisji międzynarodowych turniejów piłkarskich.

Jak podano w komunikacie, oprócz przeprowadzonej akcji aresztowania oskarżonych z Zurychu, w środę rano policja przeprowadziła też rewizję w siedzibie CONCACAF w Miami na Florydzie. Cztery osoby oraz dwie korporacje przyznały się do winy, w tym Charlez Blazzer, były wieloletni sekretarz generalny CONCACAF oraz Jose Hawilla, założyciel i właściciel Traffic Group, międzynarodowej fimy marketingu sportowego z siedzibą w Brazyli – dodano w komunikacie.

Zarzuty ogłosili w środę wspólnie m.in. prokurator generalna USA, która jednocześnie kieruje Departamentem Sprawiedliwości Loretta Lynch, a także prokurator federalny z Nowego Jorku Kelly T. Currie; dyrektor FBI James B. Comey oraz szef wydziału dochodzeniowego w amerykańskim fiskusie IRS Richard Weber.

„Korupcja jest powszechna, systemowa i głęboko zakorzeniona, zarówno za granicą, jak i tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje co najmniej dwa pokolenia urzędników piłkarskich” – stwierdziła prokurator generalna USA Loretta Lynch. Według niej, działacze nadużywali swych pozycji i zaufania, by zdobyć miliony dolarów z łapówek. Dodała, że departament sprawiedliwości chce zakończyć takie praktyki, a winnych postawić przed oblicze sprawiedliwości. Dochodzenie dotyczy spraw od początku lat 90. do dziś.

Jak powiedziała na konferencji prasowej w Nowym Jorku Lynch, działacze FIFA i inni używali łapówek, by wpłynąć na decyzję, gdzie odbędą się mistrzostwa świata w 2010 roku. M.in. były wiceprezydent FIFA Jack Warner miał przyjąć 10 milionów dolarów od rządu RPA, gdzie ostatecznie mundial się odbył. Ponadto, zgodnie z aktem oskarżeniem, korupcja i łapówki miały miejsce podczas wyborów prezydenckich w FIFA w 2011 roku, a także dotyczą umów sponsorowania brazylijskiej reprezentacji piłkarskiej przez dużą amerykańską firmę produkującą odzież sportową.

Z kolei prokurator Currie powiedziała, że wiceprzewodniczący FIFA Jeffrey Webb „wykorzystywał swą pozycję w celu uzyskania łapówek od dyrektorów marketingu sportowego”. Podkreśliła, że ogłoszone w środę oskarżenie „to początek naszej pracy, a nie koniec”, by usunąć korupcję ze światowej piłki nożnej.

Osobne dochodzenie ws. korupcji w FIFA ogłosiły w środę także władze Szwajcarii, które przeprowadziły tego dnia rewizję siedziby tej organizacji w Zurichu. Dochodzenie szwajcarskie dotyczy podejrzenia o korupcję przy wyborze gospodarzy mistrzostw świata w 2018 (w Rosji) i 2022 roku (w Katarze).

Dyrektor komunikacji FIFA Walter De Gregorio na konferencji prasowej w Zurychu stwierdził, że poza podejrzeniami jest szef międzynarodowej federacji Joseph Blatter, który ubiega się o kolejną reelekcję. „Nie ma planu przełożenia zaplanowanych na 29 maja wyborów na prezydenta FIFA” – przyznał przedstawiciel organizacji. Zgodnie z planem mają odbyć się MŚ w 2018 roku w Rosji i cztery lata później w Katarze.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091070271 views

REKLAMA

2091070570 views

REKLAMA

2092867029 views

REKLAMA

2091070851 views

REKLAMA

2091070997 views

REKLAMA

2091071141 views