REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedUroczyste obchody 11 Listopada

Uroczyste obchody 11 Listopada

-

REKLAMA

Polonia w Milwaukee


Listopad dla Polonii w Wisconsin jest miesiącem szczególnym. Wszyscy Polacy zamieszkujący ten stan z miastem Milwaukee na czele uroczyście obchodzą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu wręczane są też osobom, które w danym roku zasłużyły się w jakiś szczególny sposób dla naszej Ojczyzny – Polski. Najważniejsza z tych wyróżnień jest nagroda „Dziedzictwa Polskiego”. W tym roku, na specjalnym walnym zgromadzeniu, KPA w Wisconsin nadał nagrodzie imię kongresmena Klemensa J. Zabłockiego.

 

Kemens J.Zabłocki ukończył studia na Marquette University w Milwaukee w stanie Wisconsin. Najpierw zaczął pracować jako nauczyciel w szkołach polonijnych. Działalność polityczną zaczął w 1942 roku, kandydując na stanowisko senatora stanowego. Po czteroletniej kadencji w 1946 roku wybrany został ponownie. W 1948 roku z powodzeniem kandydował na stanowisko kongresmana. Na to stanowisko wybierano go aż 18 razy. Od 1949 roku pracował w Komitecie do Spraw Międzynarodowych.

 

W 1977 roku został przewodniczącym tego Komitetu. Czynnie popierał akcje pomocy biednym krajom i walkę z głodem. Bronił interesów Polonii i weteranów. Bardzo angażował się w pomoc Polsce. Doprowadził do zrealizowania projektu budowy Centrum Szpitala Dzieciecego w Krakowie. Pierwszy szpital, nazwany Polsko-Amerykańskim, otwarto w 1964 roku, potem powołano do życia fundację „HOPE”, przy pomocy której ośrodek rozwijał się powołując do życia coraz to nowe oddziały szpitalne i ambulatoryjne. Ośrodek odgrywa też bardzo ważną rolę w rozwoju naukowym, utrzymując kontakty z innymi ośrodkami badawczymi, organizując sympozja i konferencje naukowe.

 

Kongresman Klemens J. Zabłocki blisko współpracował z Kongresem Polonii Amerykańskiej. Kontynuować jego dążenia jest moralnym obowiązkiem Polaków w Ameryce. Nadanie Nagrodzie Dziedzictwa Polskiego imienia Klemensa J. Zabłockiego podniesie jej rangę i utrwali zasługi jej patrona.

 

Wręczanie nagrody zawsze ma miejsce w dniu 11 listopada – Dniu Niepodległości Polski.

 

W tym roku do Polskiego Centrum licznie przybyli polscy weterani z rodzinami, przedstawiciel władz Polski w osobie konsula Roberta Rusieckiego z małżonką, burmistrz miasta Milwaukee Tom Barrett, przedstawiciel Rady Miejskiej i Powiatowej Milwaukee Mark Borkowski, radny miejski Joseph Dudzik, profesor UWM dr Donald Pieńkoś, komendant Stowarzyszenia Weteranów Polskich w Ameryce Tadeusz Cisek, wiceprezes ZNP w Chicago Paul Odrobina i wielu znakomitych gości. Wszystkich serdecznie witał prezes KPA na stan Wisconsin Waldemar Biniecki. Całą uroczystość prowadziła dr Zuzanna Yelich-Biniecka. Część oficjalną rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem hymnów – polskiego i amerykańskiego. Hymny odśpiewała Danuta Łupina, a towarzyszył jej Tom Gapiński na fortepianie i John Pieńkoś na skrzypcach.

 

Nagrodę Dziedzictwa przyznaje się zarówno za osiągniecia cywilne jak i wojskowe. W tym roku otrzymało ją trzech oficerów armii amerykańskiej, polskiego pochodzenia, za współpracę z polską misją wojskową w Iraku i Afganistanie.

 

Podpułkownik Ernest Lityński w 1994 roku ukończył Akademię Wojskową w West Point w Nowym Jorku. W 2005 – 2006 służył w Iraku współpracując z polską misją wojskową jako oficer łącznikowy. W 2007 roku taką samą funkcję pełnił w Afganistanie. Za zasługi na obydwu frontach prezydent Polski Bronisław Komorowski odznaczył go „Gwiazdą Iraku” i “Gwiazdą Afganistanu”

 

Sierżant Glen Ramski odbył służbę wojskową w Armii Stanów Zjednoczonych 1986 roku, po czym przeszedł do rezerwy. Powołany do służby został ponownie w 2004 roku i do 2006 roku walczył w Iraku i dzięki doskonałej znajomości języka polskiego został przydzielony jako oficer łącznikowy do polskiej misji wojskowej. Za zasługi na froncie irackim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył go „Gwiazdą Iraku” W imieniu prezydenta Polski odznaczenia wręczył konsul Robert Rusiecki.

 

Z miastem Milwaukee i Polonią związany jest również kapitan Brent Tadych. W 2003 roku ukończył Wojskową Akademię Lotniczą w Colorado Springs, Colorado. Jest w czynnej służbie wojskowej jako pilot wojskowych samolotów C-17. Pełnił służbę w obydwu misjach – w Iraku i Afganistanie. Na uroczystość przyjechał aż z San Francisco.

 

Wszyscy trzej oficerowie zostali odznaczeni przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich w Ameryce Medalem Pamiątkowym im. Jana Ignacego Paderewskiego. Odznaczeniem w imieniu Zarządu Głównego udekorował wyróżnionych komendant Oddziału SWAP w Milwaukee Tadeusz Cisek. Nagrodzonym gratulowali przedstawiciele władz, organizacji społecznych i politycznych, przyjaciele i rodziny. Część oficjalną zakończyło wystąpienie wiceprezesa ZNP w Chicago Paula Odrobiny, który w serdecznych słowach mówił o związkach Polaków i Polonii ze Stanami Zjednoczonymi. Potem nastąpiły „długie Polaków rozmowy” przy uroczystym świątecznym obiedzie.

 

Wszyscy nagrodzeni i odznaczeni wyrażali swoją radość, że mogą służyć obydwu narodom, że mają polskie korzenie, które pomagają im lepiej rozumieć innych i czynią ich wewnętrznie bogatszymi.

 

Katarzyna Murawska

Zdjęcia: Marcin Murawski

REKLAMA

2091070437 views

REKLAMA

2091070736 views

REKLAMA

2092867195 views

REKLAMA

2091071017 views

REKLAMA

2091071164 views

REKLAMA

2091071308 views