REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedRząd idzie na wojnę z Lancem Armstrongiem

Rząd idzie na wojnę z Lancem Armstrongiem

-

Zła passa amerykańskiego kolarza trwa. Lance Armstrong w wywiadzie dla Oprah Winfrey publicznie przyznał się do stosowania dopingu podczas najlepszych lat swojej kariery. Amerykański rząd zdecydował się pozwać sportowca za defraudację publicznych pieniędzy, ponieważ występował pod wpływem środków dopingujących w drużynie sponsorowanej przez amerykańską pocztę.

fot.WIkipedia/ Lance Armstrong podczas Tour de France w 2009 r.
fot.WIkipedia/ Lance Armstrong podczas Tour de France w 2009 r.

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował w piątek o wniesieniu pozwu przeciwko Lance’owi Armstrongowi. Wcześniej nie udało się doprowadzić do ugody z jego prawnikiem.

REKLAMA

Sportowiec został oskarżony o sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy, ponieważ stosował niedozwolone środki dopingujące, występując w barwach drużyny sponsorowanej przez US Postal Service (niezależną agencję rządu USA świadczącą usługi pocztowe). Grupa kolarska pod tą nazwą istniała w latach 1996-2004, a jej zawodnikami byli Armstrong i Landis.

Decydując się na pozew, amerykański rząd postanowił wesprzeć wniosek złożony przed dwoma laty przez Floyda Landisa, kolegę Armstronga z drużyny występującej na Tour de France.

Landis, który sam przyznał się do stosowania dopingu, zarzucił Armstrongowi działanie na szkodę całej grupy.

W pozwie, który został przesłany do sądu już wiosną 2010 roku, Landis oskarżył Armstronga o oszustwo polegające na ukryciu przed rządem Stanów Zjednoczonych systemu stosowania dopingu w grupie kolarskiej US Postal Service oraz o przywłaszczenie poprzez tę ekipę publicznych pieniędzy.

Chodzi o sumę 30 mln dolarów, którą w ciągu lat agencja pocztowa przekazała grupie kolarskiej. Jeżeli sąd uzna 41-letniego Teksańczyka za winnego korzystania z państwowych pieniędzy na cele dopingowe, administracja może domagać się odszkodowania sięgającego nawet 90 mln dolarów, a Landis liczyć na 25 proc. tej kwoty, jako że odegrał kluczową rolę w zdemaskowaniu Armstronga.

Jak podaje NBC News, Landis miał widzieć, jak Armstrong wstrzykuje sobie własną krew. Dwukrotnie miał też przekazać Landisowi przed wyścigiem niedozwolone substancje hormonalne.

Zobacz także: Lance Armstrong dożywotnio zdyskwalifikowany

Cztery miesiące temu Armstrong został dożywotnio zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu przez Międzynarodową Unię Kolarską. Anulowano wszystkie jego wyniki, począwszy od 1 sierpnia 1998 roku, w tym siedem zwycięstw w Tour de France w latach 1999-2005.

Po latach zaprzeczania stosowania środków dopingującychw ubiegłym miesiącu Lance Armstrong publicznie przyznał się do dopingu w programie Oprah Winfrey.

Zobacz także: Lance Armstrong przyznał się do dopingu

Wspólny pozew Landisa i administracji USA nie jest jedynym złożonym przeciwko Armstrongowi. Towarzystwo ubezpieczeniowe SCA Promotions, jeden z jego byłych sponsorów, chce odzyskać 12 mln dolarów. Kolejnych 1,2 mln dolarów domaga się brytyjski dziennik Sunday Times, który niegdyś przegrał z nim sprawę sądową i został zmuszony do wypłacenia milionowego odszkodowania za pomówienie go o stosowanie dopingu.

Pozwy sądowe mogą zrujnować Armstronga, którego majątek szacuje się na 100 mln dolarów.

REKLAMA

2090912384 views

REKLAMA

2090912684 views

REKLAMA

2092709144 views

REKLAMA

2090912967 views

REKLAMA

2090913113 views

REKLAMA

2090913257 views