Rząd USA ogranicza programy pozwalające na pracę zagranicznym studentom

W poniedziałek Departament Stanu ogłosił restrykcje dotyczące liczby przyszłych uczestników programu znanego pod nazwą „Work and Travel” (Praca i podróż), z którego korzystają m.in. młodzi Polacy. Wprowadzono też moratorium na zgłaszanie nowych sponsorów, czyli firm gotowych zatrudniać studentów obcokrajowców – pisze Polska Agencja Prasowa

Każdego roku do USA w ramach programu Work and Travel przyjeżdza ponda 100 tys. studentów

Sponsorowany przez Departament Stanu program, którego uczestnicy przyjeżdżali do USA z wizami J-1, w ostatnich latach nabierał rozmachu – w 2008 r. przyjechało w ten sposób do pracy w Ameryce ponad 150 tysięcy studentów. Jednak po kryzysie i recesji w USA, wskutek której bezrobocie zwiększyło się do ponad 9 procent, pracodawcom jest łatwiej dyktować warunki, a przyjezdnym studentom trudniej znaleźć alternatywną pracę.

Czytaj także: W ramach wymiany kulturowej harowali w fabryce

Od prawie roku media w USA donoszą o przypadkach eksploatacji studentów przez pracodawców – płaceniu niektórym po dolarze za godzinę, fatalnych warunkach pracy i zakwaterowaniu niezgodnym z wcześniejszymi umowami. Okazało się też, że jedną ze studentek zmuszono w nocnym lokalu do pracy w charakterze striptizerki.

W sierpniu cudzoziemscy studenci zatrudnieni w fabryce znanego producenta czekolady Herschey w Pensylwanii zbuntowali się i rozpoczęli protest. Płacono tam tak mało, że po potrącaniu opłat na czynsz zostawały im grosze. Młodzi ludzie obwiniali wówczas głównie organizację, która zarządza programem – Council for Educational Travel, U.S.A. (CETUSA), z siedzibą w Kalifornii. Dyrektor firmy Rick Anaya poinformował, że dochodziły do niego skargi i próbował się do nich odnieść, ale studenci byli niekooperatywni. Twierdził nawet, że ktoś podburzał tych młodych ludzi, by zrujnować „tak wspaniały program”.

IN

Zobacz także: Dramatyczny list Polaka z USA: “dali mi 24 godziny”

Zagraniczni studenci jak niewolnicy

 

Categories: Wydarzenia

Comments

  1. klim z chicago
    klim z chicago 9 listopada, 2011, 20:05

    no i studenci zrujnowali tak „wspanialy program”

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*