Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała w środę do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Stojąca na czele proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Sturgeon zapowiedziała, że jej rząd rozpocznie prace nad ustawą regulującą zasady drugiego plebiscytu z intencją przyjęcia jej przez parlament przed końcem bieżącego roku.

Szefowa szkockiego rządu przyznała jednocześnie, że przeprowadzenie referendum wymagałoby zgody ze strony rządu w Londynie, choć oceniła, że dotychczasowy sprzeciw wobec tego pomysłu jest „nie do utrzymania” na dłuższą metę w kontekście planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W pierwszym referendum z 2014 roku Szkoci odrzucili propozycję ogłoszenia niepodległości; opowiedziało się za nią 44,7 proc. wyborców wobec 55,3 proc. za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie, przy frekwencji na poziomie 84,6 proc. uprawnionych do głosowania. (PAP)

Na zdjęciu: Nicola Sturgeon
fot.WILL OLIVER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*