Nigeria: Islamiści z Boko Haram porwali ponad 400 kobiet i dzieci

fot.Tony Nwosu/EPA

fot.Tony Nwosu/EPA

Islamiści z Boko Haram opuszczając Damasak na północy Nigerii porwali ponad 400 kobiet i dzieci – poinformowali we wtorek mieszkańcy miasta, które zostało wyzwolone przez wojska z Nigru i Czadu.

„Zabrali ze sobą 506 młodych kobiet i dzieci. 50 osób zabili, zanim odeszli. Nie wiemy, czy zabili potem resztę” – powiedział agencji Reuters Sulejman Ali, mieszkaniec miasta Damasak.

Pułkownik Tumba Mohamed, nigeryjski dowódca wspólnych sił nigeryjsko-czadyjskich w Damasaku poinformował, że porwano 400-500 kobiet i dzieci.

Damasak, leżący w stanie Borno na północnym wschodzie kraju, został przejęty przez Boko Haram w listopadzie.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi walkę zbrojną o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło już wiele tysięcy osób, w tym ponad 15,5 tys. od 2012 roku.

14 kwietnia minie rok od uprowadzenia przez Boko Haram w mieście Chibok w stanie Borno 276 dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat; kilkudziesięciu udało się uciec. Los 219 uczennic pozostaje nieznany.

Obecnie bojownicy Boko Haram są w defensywie na skutek zmasowanej operacji wojsk wszystkich czterech państw regionu – Nigerii, Nigru, Kamerunu i Czadu – walczących z tą islamistyczną partyzantką. (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*