Niemcy. Sondaż: poparcie dla koalicji Merkel spadło poniżej 50 proc.

Angela Merkel fot.Michael Kappeler/EPA

Angela Merkel fot.Michael Kappeler/EPA

Poparcie dla koalicji dwóch największych bloków politycznych – CDU/CSU i SPD tworzących rząd kanclerz Angeli Merkel spadło po raz pierwszy w historii RFN poniżej 50 proc. – wynika z sondażu instytutu Insa, o którym poinformował we wtorek „Bild”.

Obie partie chadeckie – CDU i CSU – cieszą się poparciem 30 proc. wyborców, co stanowi pół punktu procentowego mniej niż przed tygodniem. Na SPD chce głosować 19 proc. elektoratu, co oznacza spadek poparcia też o pół punktu procentowego.

W wyborach do Bundestagu na jesieni 2013 roku chrześcijańscy demokracji dostali 41,5 proc. głosów, a SPD 25,7 proc.

Z sondażu Insa wynika, że prawicowa antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) utrzymała swój stan posiadania – 15 proc., podobnie jak Zieloni – 13 proc. Lewicę popiera 9,5 proc. ankietowanych.

Obserwatorzy niemieckiej sceny politycznej wskazują na kontrowersyjną politykę imigracyjną jako jeden z powodów spadku popularności partii tworzących koalicję rządową kanclerz Merkel. Zły wynik chadeków jest też skutkiem ostrego sporu między CDU a CSU o podejście do problemu uchodźców. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*