Tour de Pologne – Ackermann najszybszy w Krakowie

Pascal Ackermann potwierdził w Krakowie świetną formę z ostatnich tygodni fot.Jacek Bednarczyk/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Niemiec Pascal Ackermann z ekipy Bora-Hansgrohe wygrał pierwszy etap 75. Tour de Pologne, ze startem i metą w Krakowie. Po finiszu z peletonu wyprzedził Kolumbijczyka Alvaro Jose Hodega (Quick-Step) i zdobył żółtą koszulkę lidera.

Trzecie miejsce zajął Włoch Matteo Trentin (Mitchelton-Scott). Taka sama kolejność jest w czołówce klasyfikacji generalnej.

Najlepszy z Polaków, Maciej Paterski z reprezentacji był dziewiąty, a tuż za nim uplasował się Paweł Franczak (CCC Sprandi Polkowice). Lider ekipy Sky, były mistrz świata Michał Kwiatkowski został sklasyfikowany na 88. pozycji.

Rozgrywany w 30-stopniowym upale etap wokół dawnej stolicy Polski (134 km) nie przyniósł większych emocji. Niedługo po starcie z Rynku Głównego oderwało się od peletonu czterech kolarzy: Michał Paluta z ekipy CCC Sprandi Polkowice, Michał Podlaski z reprezentacji Polski, Francuz Stephane Rossetto (Cofidis) oraz Włoch Alessandro De Marchi (BMC).

Tę akcję kontrolował peleton, nie pozwalając uciekającym uzyskać przewagi większej niż trzy i pół minuty. Była jednak wystarczająca, by czołówka zgarnęła punkty za dwie górskie premie i jedną lotną. Dwie pierwsze wygrał Paluta, zapewniając sobie koszulkę w kolorze magenta dla najlepszego „górala”. Na lotnej premii był drugi za De Marchim i dzięki zdobytej bonifikacie plasuje się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Peleton doścignął trzech uciekających zawodników 15 km przed metą, a ostatni ze śmiałków, Rossetto skapitulował 5 km dalej.

Do finiszu prowadziła długa prosta w alei Focha, na której doskonale poradził sobie Ackermann, rozprowadzany przez zawodników grupy Bora-Hansgrohe. Zwyciężył zdecydowanie, nie dając szans rywalom. Przed rokiem na krakowskich Błoniach najszybszy był gwiazdor tej samej ekipy, nieobecny w tegorocznej edycji Słowak Peter Sagan, ale jego przewaga nie była tak wyraźna jak w sobotę jego młodszego kolegi.

24-letni Ackermann potwierdził świetną formę z ostatnich tygodni. 1 lipca zdobył koszulkę mistrza Niemiec, a w ubiegłą niedzielę wygrał w stolicy Wielkiej Brytanii klasyk najwyższej kategorii Prudential RaceLondon.

Na niedzielę zaplanowano kolejny płaski odcinek z Tarnowskich Gór do Katowic (156 km). W prowadzącej lekko w dół alei Wojciecha Korfantego koło Spodka, gdzie osiągane są rekordy prędkości w TdP, powinno dojść do kolejnej walki sprinterskiej.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*