Papież: kościoły bez miłosierdzia mogą stać się przeciwskuteczne

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek powiedział w czwartek księżom, że kościoły, w których nie ma miłosierdzia, mogą stać się przeciwskuteczne. Rano papież wygłosił pierwszą z trzech zapowiedzianych na ten dzień katechez dla kapłanów w bazylice św. Jana na Lateranie.

Z okazji Jubileuszu Kapłanów, zorganizowanego w związku z Rokiem Miłosierdzia Franciszek odwiedza w czwartek trzy rzymskie bazyliki, także Matki Bożej Większej i Świętego Pawła za Murami, gdzie wygłasza rozważania dla tysięcy księży przybyłych z całego świata.

Podczas spotkania z pierwszą grupą na Lateranie papież mówił o obowiązku praktykowania miłosierdzia. Kapłani, jak podkreślał, muszą zawsze być zdolni do tego, by je „otrzymywać i dawać”.

„I stąd powinny pochodzić owoce nawrócenia naszej mentalności instytucjonalnej. Jeśli nasze struktury nie służą temu, by otrzymywać jak najlepiej miłosierdzie Boże i by być coraz bardziej miłosierne wobec innych, mogą przekształcić się w coś bardzo odmiennego i przeciwskutecznego” – oświadczył.

Miłosierdzie konieczne jest w konfesjonale – dodał Franciszek. „Myślę o niecierpliwych spowiednikach, którzy znęcają się nad penitentami, besztają ich. Nie róbcie tego” – apelował papież. Światu potrzebny jest “nadmiar miłosierdzia” – wskazał i dodał: „Pierwszą rzeczą, którą trzeba robić, to patrzeć tam, gdzie dzisiejszy świat i każdy człowiek potrzebują takiego właśnie nadmiaru miłości”.

„Nade wszystko należy zadać sobie pytanie – wyjaśnił Franciszek – co jest tym terenem pustynnym i suchym, potrzebującym takiego nadmiaru wody żywej, jakie są rany wymagające tego wonnego oleju”. Zachęcał, by odnaleźć „sytuacje osierocenia”, które potrzebują „miłości i wrażliwości”, „objęcia i spotkania”.

Papież wzywał księży do tego, by działali w duchu miłosierdzia, odczuwali współczucie dla tych, którzy cierpią, wzruszali się, oburzali się i buntowali wobec „jawnej niesprawiedliwości” czyniąc coś konkretnego z „szacunkiem i czułością”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*