Granice w świecie dziecka

Granice w świecie dziecka

Ustalać granice – jasne, ale co to znaczy stawianie granic? Przyjrzyjmy się, jak dobrze stawiać granice i czym te granice są oraz czym nie powinny być.

Stawianie dziecku granic oraz bycie konsekwentnym w ich egzekwowaniu jest jednym z najczęściej powtarzanych kanonów współczesnej wiedzy o wychowaniu małego człowieka. W jaki sposób ustalać te granice? Czym one są? I co to znaczy być konsekwentnym?

Malutkie dziecko przychodzi na świat bez wiedzy o tym, co jest dobre, a co złe. Jakie zachowania jego rodzice akceptują, a na które z nich kategorycznie nie pozwalają. To my, dorośli mamy owe zasady ustalić, a potem nauczyć ich swojego potomka. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wymaga czasu, a często także anielskiej cierpliwości.

 

– Więcej przeczytasz na portalu dzielnicarodzica.pl

 

Magdalena Wegner-Jezierska

Doktor nauk humanistycznych, psycholog i mediator rodzinny. Wykłada na poznańskich wyższych uczelniach oraz w Szkole Rodzenia „Dobry Początek“ (www.dobrypoczatek.pl). Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczną w zakresie: interwencji kryzysowej, wsparcia kobiet po porodzie i we wczesnym macierzyństwie, doradztwa w wychowywaniu dzieci, pomocy w rozwiązywaniu konfliktów w małżeństwie i rodzinie oraz mediacji rodzinnych. Prywatnie żona i mama czworga dzieci.

fot.Pezibear/pixabay.com

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*