REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaOstrzeżenie dla fanów Star Wars. W naszej galaktyce krążą oszuści

Ostrzeżenie dla fanów Star Wars. W naszej galaktyce krążą oszuści

-

Świąteczny sezon zakupowy w pełni. W tym roku na listach prezentów wielu konsumentów znajdują się zabawki i przedmioty kolekcjonerskie związane z popularną serią filmową Gwiezdne Wojny. Podczas gdy napięcie wokół nowego filmu serii rośnie, internetowi oszuści już są w gotowości do wykorzystania fanów, kolekcjonerów i hojnych osób obdarowujących innych prezentami w sezonie świątecznym.

W tym sezonie świątecznym BBB w szczególności ostrzega przed firmą ZoGalaxy – grupą stron internetowych oferujących ogromne oszczędności na przedmioty kolekcjonerskie, gry wideo i inne produkty związane ze Star Wars. Ponieważ firma do tej pory ignorowała skargi konsumenckie i nie odpowiedziała na zapytanie BBB dotyczące naruszenia standardów reklamowych, ZoGalaxy już zarobiła sobie ocenę „F” w naszej bazie BBB.org.

REKLAMA

Mówiąc najkrócej, ZoGalaxy to pułapka. Konsumenci zgłaszają, że pieniądze, które wpłacili na stronach ZoGalaxy zniknęły bez śladu, natomiast zamówiony towar nigdy do nich nie dotarł.

Oszuści często korzystają z popularnych świątecznych trendów zakupowych, żeby wykorzystać swoje ofiary. Za każdym razem, gdy widzisz wyjątkowo niskie ceny „gorących” zabawek czy gadżetów w okresie świątecznym, zachowaj ostrożność. To może być oszustwo.

Od maja do grudnia br. BBB otrzymało 17 skarg od osób próbujących zakupić coś za pośrednictwem ZoGalaxy. Konsumenci płacą z góry za „niepowtarzalne oferty”, a zamówione produkty nigdy do nich nie docierają. Wiele jest skarg od osób próbujących zakupić konsolę do gier Play Station 4, która na stronie kosztowała 99 dolarów, czyli trzy razy mniej niż sugerowana cena producenta.

Oszuści z ZoGalaxy są dość trudni do namierzenia, ponieważ firma działa pod ponad 20 różnymi nazwami i adresami, z których wszystkie zarejestrowane są jako prywatne domeny. W chwili publikacji tego artykułu wiele z nich prawdopodobnie nadal działa. Konsumenci znajdują je za pośrednictwem reklam na Facebooku i innych platformach social mediów. Większość ofiar chciała kupić atrakcyjne produkty bez uprzedniego zweryfikowania sprzedawcy.

Oszuści bazują na wywieranej presji i strachu zakupowiczów przed utraceniem niebywałej okazji. Konsument, zaniepokojony, że „nie załapie się” na wyjątkową okazję, wyda pieniądze bez namysłu. Ceny produktów są zaniżone, a ilości limitowane. Dla spotęgowania napięcia, czasomierz na stronie odmierza minuty i sekundy do wygaśnięcia oferty. Zastanawiający się jeszcze konsument jest bombardowany powiadomieniami, że produkt znika z cyfrowych półek w błyskawicznym tempie.

Gdy wreszcie konsument podejmuje decyzję i płaci za produkt, okazuje się, że nie będzie w stanie skontaktować się z firmą. Na stronie nie ma numeru telefonu, poczta wysłana na fikcyjny adres wraca do nadawcy, a e-maile pozostają bez odpowiedzi.

Żeby uniknąć pułapki zastawionej przez fałszywych sprzedawców zabawek, gier i przedmiotów kolekcjonerskich w tym sezonie świątecznym, BBB zaleca zastosowanie się do następujących wskazówek:

  • Sprawdź firmę, w której dokonujesz zakupu, w bazie BBB.org. Zapoznaj się z zamieszczonymi tam ocenami i ewentualnymi skargami.
  • Sprawdź firmę w innych bazach internetowych pod względem ocen konsumenckich. Rób zakupy tylko w firmach, które mają dobre oceny w rankingach konsumenckich.
  • Zachowaj ostrożność, gdy widzisz w mediach społecznościowych reklamy popularnych towarów po niewiarygodnie niskich cenach.
  • Sprawdź w internecie szczegóły dotyczące sprzedawcy – warunki sprzedaży, przepisy dotyczące zwrotów. Unikaj stron internetowych, które nie oferują adekwatnych informacji kontaktowych, nie zawierają jasnych reguł dotyczących zwrotów i podają niepełne informacje kontaktowe. Uważaj na strony zajmujące się sprzedażą w internecie, które zamiast profesjonalnego adresu internetowego podają adres Gmail. Wystrzegaj się firm z dziwnie brzmiącymi fizycznymi adresami (np. 123 Fake St.) oraz podającymi kilka różnych adresów.
  • Sprawdź w naszej specjalnej jednostce Scam Tracker, czy na firmę złożone zostały skargi od innych konsumentów.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot. WILL OLIVER/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2091019075 views

REKLAMA

2091019380 views

REKLAMA

2092815842 views

REKLAMA

2091019664 views

REKLAMA

2091019814 views

REKLAMA

2091019959 views