Sikorski od środy z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Sikorski od środy z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski udaje się w środę z trzydniową wizytą do Stanów Zjednoczonych. Sikorski weźmie udział m.in. w wysłuchaniu parlamentarnym na forum ONZ, wygłosi też na Uniwersytecie Harvarda wykład o przyszłości Ukrainy.
O wizycie Sikorskiego w USA poinformowała we wtorek Kancelaria Sejmu na swojej stronie internetowej.

Wysłuchanie parlamentarne – tzw. parliamentary hearing – jest organizowane każdego roku przez Unię Międzyparlamentarną i ONZ w siedzibie głównej Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W spotkaniu uczestniczą parlamentarzyści z całego świata oraz wysocy urzędnicy NZ.

„W tym roku tematem przewodnim będzie wypracowanie zorientowanego na człowieka podejścia do nowej agendy zrównoważonego rozwoju po 2015 r. W wysłuchaniu wezmą udział m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Sam Kutesa oraz szef Unii Międzyparlamentarnej Saber Chowdhury. Marszałek Sikorski zabierze głos w sesji poświęconej regulacji procesów rynkowych i tworzeniu polityk gospodarczych chroniących interesy obywateli” – informuje Kancelaria Sejmu.

Ponadto w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych Sikorski wygłosi wykład na Uniwersytecie Harvarda o przyszłości Ukrainy. Ma mówić o możliwościach wykorzystania polskich rozwiązań przez Ukrainę oraz o niezbędnych reformach i wyzwaniach towarzyszących przemianom ustrojowym.

Na Harvardzie marszałek Sejmu weźmie również udział w nieformalnej dyskusji poświęconej m.in. dzieleniu się polskimi doświadczeniami transformacji z Ukrainą. Wizyta na tym najstarszym amerykańskim uniwersytecie będzie także okazją do spotkania z polskimi studentami tej prestiżowej uczelni. Uniwersytet Harvarda został założony w 1636 r. Wśród jego absolwentów jest 47 laureatów nagrody Nobla, 32 szefów państw i 48 laureatów nagrody Pulitzera. (PAP)

Na zdjęciu: Radosław Sikorski fot.Stephanie Lecocq/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*