Nowoczesna złożyła skargę do KRRiT ws. programu „Studio Polska” dot. Parady Równości

Nowoczesna złożyła skargę do KRRiT ws. programu „Studio Polska” dot. Parady Równości

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa złożyła we wtorek skargę do KRRiT na Telewizję Polską „w związku z mową nienawiści i pogardą wobec osób homoseksualnych” w programie „Studio Polska” w TVP Info. Rosa domaga się wszczęcia postępowania kontrolnego i nałożenia kary pieniężnej.

Posłanka Nowoczesnej podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że w programie „Studio Polska” nadanym przez TVP Info 9 czerwca, w dniu kiedy ulicami Warszawy przeszła Parada Równości, a prowadzonym przez Magdalenę Ogórek i Jacka Łęskiego, uczestnicy programu wypowiadali się o osobach homoseksualnych używając określeń: „zboczeńcy”, „zezwierzęceni”, „rzesza nieszczęśliwych ludzi”, „wypaczanie modelu rodziny”.

Rosa zauważyła, że żadna z osób prowadzących program nie wyraziło sprzeciwu „wobec tych obraźliwych, krzywdzących, homofobicznych wypowiedzi”. „Takie sformułowania są niedopuszczalne, a ich akceptacja stanowi złamanie obowiązków ciążących na nadawcy” – oświadczyła posłanka.

W skardze do KRRiT posłanka Nowoczesnej wskazała, że na publicznym nadawcy, jakim jest TVP, ciążą szczególne zobowiązania wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji: audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość.

Nadawca publiczny zobowiązany jest także do kierowania się w opracowaniu materiałów odpowiedzialnością za słowo i dbałością o dobre imię telewizji i radiofonii publicznej. Ponadto, programy publicznej radiofonii i telewizji powinny rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju, i za granicą.

Zdaniem Rosy, we wszystkich tych przypadkach TVP naruszyła zobowiązania. Jej zdaniem program „Studio Polska” ma charakter publicystyczny, a artykuły publikowane przez TVP Info – informacyjny. „Od takich form dziennikarstwa, mających na celu kształtowanie opinii publicznej, powinno się wymagać szczególnie wysokiego poziomu rzetelności” – podkreśliła.

Posłanka Nowoczesnej oceniła, że wypowiedzi nt. osób homoseksualnych, które padły w programie TVP Info są „rażącym przykładem naruszenia standardów i ustawowych obowiązków TVP”, a także „były one niezaprzeczalnie przykładami mowy nienawiści i pogardy wobec osób homoseksualnych”.

Jak wskazała, wypowiedzi te zostały pozostawione bez komentarza, co powoduje, że widzowie odbierają je jako stanowiska promowane przez nadawcę misyjnego. To z kolei – zdaniem Rosy – wpływa na wzrost poparcia dla tego typu postaw wśród Polaków.

„Prowadzący mają obowiązek zareagować, skomentować nienawistne komentarze i zadbać o taki dobór gości, który zniweluje prawdopodobieństwo pojawienia się wypowiedzi łamiących prawo, zasady etyki dziennikarskiej i dobre obyczaje” – podkreśliła. „Niestety, wiele wskazuje na to, że w +Studio Polska+ jest zupełnie inaczej: goście wydają się wręcz dobierani pod kątem wysokiego prawdopodobieństwa użycia przez nich słów uważanych za obelżywe i siejących nienawiść wobec konkretnej grupy społecznej” – dodała Rosa.

Posłanka dodała, że oczekuje, że takie działania spotkają się ze zdecydowaną reakcją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zwróciła się też do Rady o podjęcie stosownych kroków – w szczególności do przeprowadzenia właściwej kontroli, a także nałożenie kary pieniężnej.(PAP)

fot.Adam Guz/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*