REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPolonijny Dzień Dwujęzyczności w Akademii Języka Polskiego i Kultury w Bartlett

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Akademii Języka Polskiego i Kultury w Bartlett

-

W piątek, 18 października 2019 r., na korytarzach i w klasach Akademii Języka Polskiego i Kultury w Bartlett można było usłyszeć: ,,Mówię po polsku and it’s awesome” oraz ,,Mówię po polsku i to jest fajne” ponieważ w naszej szkole obchodziliśmy Polonijny Dzień Dwujęzyczności. W progach szkoły gościliśmy Łukasza Dudkę – dyrektora generalnego “Dziennika Związkowego”.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w niezwykle interesującym wykładzie-prezentacji, na którym nasz gość przedstawił historię “Dziennika Związkowego” – najstarszej i największej polonijnej gazety. Pan Dudka opowiedział uczniom gdzie i kiedy powstała gazeta, kto jest jej właścicielem i wydawcą, poznali skład redakcji. Dowiedzieli się kto jest odpowiedzialny za ostateczny wygląd wydania gazety, a także jak wygląda wydanie codzienne, a jak wydanie weekendowe. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali slajdy przedstawiające najstarsze wydanie gazety, a także wydania z lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku. Byli ciekawi, o czym pisano sto, pięćdziesiąt czy nawet dwadzieścia lat temu w polonijnej gazecie, jakie były ówczesne reklamy i ceny różnych produktów.

REKLAMA

W kolejnej części wykładu nasz gość przedstawił w jaki sposób historia Polski była przedstawiana w “Dzienniku Związkowym”, jak pisano o I i II wojnie światowej, zaprezentował grafiki z gazet z tamtego okresu.

Na zakończenie uczniowie zadawali pytania.

W drugiej części zajęć uczniowie klas młodszych wzięli udział w ,,Lekcji historii z Dziennikiem Związkowym”. Dowiedzieli się, że gazeta jest jednym z najstarszych nośników informacji i wciąż, mimo nowoczesnych mediów, cieszy się niesłabnącą popularnością. Pan Dudka pokazał uczniom, że za powstaniem jednego numeru gazety stoi cały zespół specjalistów, a osobą odpowiedzialną za całość jest redaktor naczelny. Uczniowie rozmawiali o tworzeniu gazety, a także wcielili się w rolę specjalistów pracujących w redakcji gazety i stworzyli makiety gazet. W ten sposób doświadczyli specyfiki pracy zespołu redakcyjnego. Poznali także klasyfikację gazet oraz podzieli się swoimi zainteresowaniami czytelniczymi.

Na koniec zajęć poprosiliśmy naszego gościa o ocenę projektów na temat ,,Skąd pochodzi moja rodzina”, wykonanych przez uczniów klasy 4.

To były naprawdę wartościowe lekcje i dobrze wykorzystany czas. Sądząc po zadowolonych minach naszych uczniów jesteśmy przekonani, że wiele z tych informacji pozostanie w ich głowach.

Nauczycielka klasy 6, mgr Lidia Szarek
Zdjęcia: z albumu Jolanty Harrison i Doroty Grobel

 

  • IMG_5957
  • IMG_5985
  • IMG_5994
  • IMG_7686
  • IMG_7692

REKLAMA

2090908136 views

REKLAMA

2090908436 views

REKLAMA

2092704896 views

REKLAMA

2090908719 views

REKLAMA

2090908866 views

REKLAMA

2090909011 views