Pompeo: USA planują zorganizować w Polsce konferencję nt. Bliskiego Wschodu

Pompeo: USA planują zorganizować w Polsce konferencję nt. Bliskiego Wschodu

Stany Zjednoczone planują zorganizować w dniach 13-14 lutego w Polsce międzynarodową konferencję, poświęconą pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów Iranu w regionie – oświadczył w rozmowie ze stacją Fox New sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

„Zbierzemy razem kilkadziesiąt państw z całego świata. Będą się one koncentrować na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie tu, w regionie Bliskiego Wschodu, a ważnym elementem ma być zapewnienie, że Iran nie jest destabilizującym czynnikiem” – powiedział Pompeo w Egipcie, gdzie przebywał w ramach podróży po dziewięciu państwach bliskowschodnich, mającej na celu wyjaśnienie amerykańskiej polityki względem regionu.

Amerykański sekretarz stanu dodał, że na konferencję przyjadą przedstawiciele państw z Azji, Afryki, zachodniej półkuli, Europy i Bliskiego Wschodu.

Jak pisze Fox News, oświadczenie Pompeo jest kolejnym elementem tego, co administracja Donalda Trumpa nazywa „kampanią nacisku” na Iran, której poprzednimi elementami były wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz przywrócenie sankcji zniesionych na mocy tego porozumienia.

Egipt był trzecim etapem jego podróży. W weekend uda się do Arabii Saudyjskiej, a w kolejnych dniach odwiedzić ma jeszcze Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman i Kuwejt.

Bliskowschodni sojusznicy Waszyngtony niepokoją się o stopień amerykańskiego zaangażowania w regionie w związku ze złożoną pod koniec grudnia przez prezydenta Trumpa zapowiedzią wycofania wojsk amerykańskich z Syrii.(PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo
fot.STR/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

  1. Piotr
    Piotr 12 stycznia, 2019, 14:49

    Jak zawsze hamerykanie robia z Polakow naiwniaków,wg nich ma byc to dowod zaufania,a tak naprawde Polska nie ma najmniejszego interesu ani udzialow na bliskim wschodzie. Gdyby taka konferencja miala sie odbyc np. we Francji czy UK czy Niemczech to od razu bylyby tam protesty,a u nas beda im klaskać i sie naiwnie usmiechac, żenada!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*