W nowy rok z podziękowaniami

Kolędowanie w Muzeum

Kolędowanie w Muzeum

Z nowym rokiem chcemy Państwa serdecznie pozdrowić, podziękować za Waszą przyjaźń i życzliwość oraz zaprosić do częstych pobytów w naszej placówce z poczuciem, że jesteście tu zawsze mile widziani. Dziękujemy za Wasze wsparcie, uwagi, komentarze oraz nieprzemijającą chęć niesienia pomocy w natychmiastowych reakcjach na nasze apele. 

Odezwa noworoczna przyniosła do tej pory ponad 8 tys. dol., które zasilą nasz fundusz generalny. W nowy rok wchodzimy z nowymi projektami, które – mamy taką nadzieję – będą nas wspólnie cieszyć. Już lada chwila otworzymy nową część wystawy stałej, sponsorowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczącej Polonii. Wniesie ona tak potrzebne światło w nasze bezpośrednie dziedzictwo i odpowie na wiele pytań stawianych przez zwiedzających. Chciałabym w tym miejscu podziękować zespołowi Muzeum Polskiego za jej przygotowanie, a szczególnie pani Julicie Siegel za koordynację projektu, Victorii Granacki za pomoc merytoryczną, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za otrzymane fundusze, zaś panu Pawłowi Lipce z Fundacji na rzecz Dziedzictwa Narodowego im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi za asystę w otrzymaniu oraz gospodarowaniu grantem MKiDN.

Nikifor

W 2016 r. w MPA nastąpi otwarcie nowego pomieszczenia muzealnego, wyodrębnionego przy archiwum pokoju dokumentów archiwalnych, który został poddany remontowi dzięki pomocy finansowej pochodzącej ze spadku śp. Haliny Presley Przydatek. Obecnie pracujemy nad odpowiednim zagospodarowaniem tej przestrzeni. Pragnę podziękować kierowniczce archiwum, Halinie Misterce, za koordynację projektu oraz Krzysztofowi Jaworowskiemu i jego pracownikom za jego realizację. 

Nowy rok przyniesie nam również nowe publikacje – otrzymaliśmy właśnie „Katalog starodruków Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce” opracowany przez Fryderyka Rozena, wydany przez Bibliotekę Narodową w Warszawie przy współpracy z kierownik Biblioteki MPA Iwoną Bożek, a oczekujemy na pierwszy w historii „Informator o zasobie Archiwum Muzeum Polskiego w Ameryce” pod redakcją Edyty Targońskiej, który zostanie wydany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, z funduszów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

img254

Dzięki grantowi Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przyznanemu za pośrednictwem Konsulatu Generalnego w Chicago, będziemy mogli cieszyć się poddanymi konserwacji starymi drukami, odkwaszonymi cymeliami oraz nową broszurką muzealną z mini-przewodnikiem dla zwiedzających. Archiwistka Teresa Sromek zakończyła tłumaczenie na j. angielski pierwszej części mającego się wkrótce ukazać informatora o zasobach archiwum. Niebawem ukaże się kolejny numer „Biuletynu MPA” w ulepszonej szacie, z pełną ofertą dla naszych członków i potencjalnych sponsorów, których bardzo serdecznie zachęcamy do współpracy. Wiele obiektów muzealnych czeka na odpowiednią opiekę, jesteśmy otwarci na Państwa wsparcie, gdyż pragniemy, aby muzeum było chlubą nas wszystkich. Wszak to nasze wspólne, polskie muzeum.

Z zaproszeniem do MPA

Małgorzata Kot, dyrektor zarządzająca

Zdjęcia: Julita Siegel

Kolędowanie w Muzeum

Kolędowanie w Muzeum

Impresje na temat wystawy Nikifora autorstwa Julity Siegel:

  • IMG_5547_final copy
  • IMG_5526_Nikifor
Categories: Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*