„Ida” z szansami na nagrodę Parlamentu Europejskiego

Film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego walczy o tegoroczną nagrodę LUX Prize, przyznawaną od 2007 roku przez Parlament Europejski. Specjalny pokaz filmu z udziałem reżysera i zaproszonych gości odbył się we wtorek w Palais des Beaux Arts w Brukseli.

Ida_(2013_film)

fot.www.musicboxfilms.com/ida-movies-98.php

Nagroda LUX Prize przyznawana jest filmowi, który w szczególny sposób zachęca do dyskusji o wartościach istotnych dla Unii Europejskiej. W tym roku o główną nagrodę, która zostanie wręczona 17 grudnia, ubiegają się trzy filmy. Oprócz „Idy” jest to francuski film „Dziewczyny z bandy” („Bande de filles”) w reżyserii Celine Sciammy oraz słoweński „Razredni Svorażnik” Roka Biczka.

Wczesnym popołudniem „Idę” można było obejrzeć w Parlamencie Europejskim, a następnie wieczorem odbył się specjalny pokaz w Palais des Beaux Arts, na który zaproszono 500 widzów.

W ocenie byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a obecnie posła Parlamentu Europejskiego Bogdana Zdrojewskiego „Ida” wyróżnia się na tle pozostałych filmów. „Trzy filmy znalazły się w finale. Oglądałem wszystkie i muszę powiedzieć, że +Ida+ absolutnie się wyróżniała wśród filmów, które były nominowane do pierwszej dziesiątki, a także wśród tych trzech, które znalazły się w finale” – powiedział we wtorek dziennikarzom.

Jego zdaniem film Pawlikowskiego wyróżnia się przede wszystkim kompletnością. „To jest film, który ma dobry scenariusz, dobrą grę aktorską, dobrą reżyserię, dobry montaż, dobry obraz i dobry temat. I pod tym względem muszę powiedzieć, że to jest film z prawdziwego zdarzenia, dobrze zrobiony, kompletny, wartościowy i rzeczywiście ma bardzo interesującą narrację, która wciąga” – powiedział europoseł. Ocenił, że „Ida” ma bardzo duże szanse na wygraną.

Sam reżyser Paweł Pawlikowski z uznaniem odniósł się do tego, że Parlament Europejski docenił jego film. „Gdybym zdobył nagrodę LUX Prize, to bardzo bym się cieszył i byłoby to dobre dla filmu. Czuję się bardzo związany z Europą i cieszę się, że Parlament Europejski docenia ten film, podobnie jak pozostałe dwie produkcje” – powiedział dziennikarzom reżyser.

„Ida” zdobyła nagrody m.in. w Warszawie, Gdyni, Londynie, Wiesbaden i Mińsku. Jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Przez kilka miesięcy gościła w brukselskich salach, przyciągając międzynarodową publiczność.

Z Brukseli Aneta Oksiuta (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*