REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaDotykanie sercem - Wieczór autorski Aliny Szymczyk

Dotykanie sercem – Wieczór autorski Aliny Szymczyk

-

Chicago (Inf. wł.) – Dwudziestego trzeciego maja w auli Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego odbył się wieczór autorski pani Aliny, poetki, scenarzystki, choreografa, etnografa, malarki, znawczyni kultury ludowej i organizatorki dziesiątek imprez kulturalnych o charakterze ludowym i patriotycznym w „Wietrznym Mieście”.

W programie pod tytułem „Dotykanie sercem” publiczność miała okazję wysłuchać kilku utworów muzycznych, pieśni oraz licznych wierszy, które czytali polonijni aktorzy oraz członkowie założonego przez bohaterkę wieczoru Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II i Teatru Ludowego „Rzepicha”.
Ujmujące za serce piosenki i pieśni nawiązujące między innymi do celebrowanego w Polsce Dnia Mamy wykonał Mariusz Zych, a arię z opery „Paganini” Lehara zaśpiewała Jadwiga Kurys. Stanisław Zieliński wykonał kilka słynnych utworów akordeonowych.

Program miał niejako trzy odsłony charakteryzujące się stopniowaniem twórczości pani Aliny. W pierwszym rzędzie usłyszeliśmy wiersze odwołujące się do naszej wiary, ojczyzny Jana Pawła II. W kolejnej odsłonie poznaliśmy twórczość lżejszą, ludową, aby zakończyć utworami wręcz kabaretowymi.
Imprezę prowadził Andrzej Chojnowski, a o poezji, malarstwie i działalności pani Aliny mówili Władysław Panasiuk oraz Janusz Kopeć, który w bezpośredniej rozmowie przeprowadzonej z bohaterką wieczoru na scenie pokusił się o przybliżenie jej artystycznych i życiowych dokonań.

Gospodarzem spotkania był przełożony ojców jezuitów w Wietrznym Mieście, ojciec superior Stanisław Czarnecki, który witając przybyłych na wieczór gości podkreślił, że trudno jest ogarnąć kompleksowo całą działalność artystyczną pani Aliny, a jej zaangażowanie w działaność na rzecz środowiska polonijnego oraz budowanie i promowanie kultury ludowej trudno jest przecenić.
Bohaterka wieczoru urodziła się we wsi Potok Stany na lubelszczyźnie 3 maja 1951 roku. Z wykształcenia jest choreografem, instruktorem teatru, animatorem i organizatorem życia kulturalnego. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie.

Pisze scenariusze widowisk folklorystycznych, patriotycznych, kabaretowych dla dorosłych i dzieci, teksty piosenek, wiersze, a nawet muzykę.
Wydała zbiory poezji: „Wiersze’’ Kraków 1990,”Do światła i cienia” Tuchów 1991, „Krzyk drzewa” Tarnobrzeg 1993,”Pieśni Synogarlicy” w Poznaniu 1996, ”Wędrowiec z Księgi Stworzenia” ZLP w Poznaniu 1998.

Do Wietrznego Miasta przybywa w 1997 roku. Zaraz po przyjeździe, pomimo prowadzenia intensywnej pracy zarobkowej, włącza się aktywnie w polonijne życie kulturalne. Stara się kultywować bogactwo polskiego folkloru przez realizację wielu własnych scenariuszy takich jak: ”Zwyczaje wielkanocne”, „Śmiguśne dziady”, „Słomioki”, „Noc Świętojańska”, „Zwyczaje Bożonarodzeniowe”, „Wieczór wigilijny”, „Kolędnicy”, „Zapustowe dziady”, zwyczaje żniwne i dożynkowe.

Od 10 lat jest autorką dożynek organizowanych przez Związek Klubów Polskich, których kolejne edycje poświęcone są wydarzeniom i postaciom slynnych Polaków, między innymi Janowi Pawłowi II i trzykrotnemu chłopskiemu premierowi Wincentemu Witosowi. Na jubileusz dziesięciolecia przygotowuje okolicznościowe wydawnictwo o tradycji wiejskich dożynek w Polsce i Chicago.

Jest pomysłodawczynią wielu imprez patriotycznych, poetyckich spotkań w hołdzie Janowi Pawłowi II w 2005/6/7 w Jezuickim Ośrodku Milenijnym oraz wielu spotkań autorskich chicagowskich poetów. Podobnie jak w Polsce uczy w szkołach sobotnich tańca oraz przedmiotów ojczystych. Pracuje w polskiej szkole im. Św. Jakuba.

Przez okres 10 lat współpracowała z rozgłośnią radiową WPNA 1490 AM opowiadając w programie „O nas dla nas” o najpiękniejszych zwyczajach ludowych wsi polskiej, aby przypomnieć je tutejszej młodzieży i starszym przedstawicielom Polonii.

Jest inicjatorką i założycielką Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago zarejestrowanego przy ZKP, które wydało książkę w hołdzie zmarłemu papieżowi Polakowi „Janowi Pawłowi II Chicagowscy poeci 2006”. Pięć lat temu założyła i prowadzi Teatr Ludowy „Rzepicha”. Wraz z koleżankami i kolegami z zespołów występuje na licznych polonijnych imprezach rocznicowych, okolicznościowych.

Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA

2090985425 views

REKLAMA

2090985732 views

REKLAMA

2092782192 views

REKLAMA

2090986014 views

REKLAMA

2090986160 views

REKLAMA

2090986307 views