Rasista i męski szowinista?

Przewodniczący republikanów na południu Illinois podał się do dymisji pod naciskiem prominentnych przedstawicieli własnej partii. Szef Partii Republikańskiej powiatu Montgomery Jim Allen zrezygnował ze stanowiska, po postawieniu mu zarzutów rasizmu i męskiego szowinizm. Jego wypowiedzi dotyczyły byłej Miss USA. 

Erika Harold, Miss America 2003 fot. missamerica.org

Erika Harold, Miss America 2003 fot. missamerica.org

Erika Harold, która jest absolwentką Harvardu i zdobyła tytuł Miss USA w 2003 r., zamierza kandydować w prawyborach Grand Old Party do Kongresu USA w okręgu 13. na miejsce ubiegającego się o reelekcję kongresmana Rodneya Davisa.

Plany polityczne Harold nie przypadły do gustu Allenowi. W korespondencji mailowej nazwał on Afroamerykankę „przedstawicielką najstarszego zawodu świata”, której „sutenerzy” wywodzą się z Partii Demokratycznej i liberalnych środowisk republikańskich. Allen stwierdził też, że „królewnę” przyjmie do pracy firma prawnicza, która musi zatrudnić określoną liczbę mniejszości rasowych. Szydził z jej akcji przeciwko bullyingowi w szkołach i zalecaniu młodym kobietom wstrzemięźliwości płciowej.

Wypowiedź Allena została w całości opublikowana przez byłego radcę prawnego GOP-u Douga Ibendahla w Republican News Watch opatrzona wstępem:” Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego Partia Republikańska Illinois przegrywa wybory, przyczytaj rasistowski atak wysokiego urzędnika partyjnego”.

Po ukazaniu się publikacji Allen znalazł się w ogniu krytyki. Wśród domagających się jego ustąpienia byli m.in.: przewodniczący Partii Republikańskiej Illinois Jack Dorgan, szef krajowego GOP-u Reince Priebus (Afroamerykanin podobnie jak Harold), ubiegający się o reelekcję konserwatywny kongresman Davis.

Priebus powiedział, że Allen powinien też przeprosić Harold.

(inf. wł., TRS – ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*