Archeologowie kopią na cmentarzu

Wejście do Read Dunning Memorial Park fot.Facebook

Wejście do Read Dunning Memorial Park fot.Facebook

Rozpoczęto wykopaliska na historycznym, nieoznakowanym cmentarzu w północno-zachodniej dzielnicy Chicago, w okolicy której ma powstać nowa droga.

Prace są prowadzone na obszarze noszącym nazwę Read Dunning Memorial Park, który znajduje się u zbiegu ulic West Belle Plaine i North Nashville. Celem projektu jest zabezpieczenie przed zbezczeszczeniem szczątków ludzkich spoczywających na cmentarzu.

Archeolodzy i eksperci z Chicagowskiego Departamentu Transportu (Chicago Department of Transportation, CDOT) na razie pobierają próbki gruntu do przetestowania, a decyzja o ewentualnej ekshumacji zostanie podjęta w zależności od wyników testu.

Komunikat prasowy CDOT zapewnia, że ekipy pracują bardzo ostrożnie z wielkim poszanowaniem dla miejsca pochówku.

W piątek 26 czerwca z powodu rozpoczętych wykopalisk zamknięta została ulica Oak Park na odcinku pomiędzy Irving Park Road i Forest Preserve Drive. Tego dnia jeszcze nie było wiadomo, jak długo rejon będzie zablokowany dla ruchu kołowego. Kierowcy mogą używać tras objazdowych; jedną z nich jest ulica Harlem.

Cmentarz Read Dunning został założony przez władze powiatu Cook w 1869 roku. Chowano na nim ubogich, bezdomnych i bezimiennych. Historycy szacują, że w nekropolii spoczywają szczątki nawet 38 tys. osób.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*