Minął tydzień – 22 stycznia – O czym mówi Ameryka

Były demokratyczny kandydat na prezydenta, John Edwards z Karoliny Północnej, ostatecznie przyznał się do ojcostwa dziecka, które urodziła Rielle Hunter, zatrudniona przez jego kampanię wyborczą do nagrywania na wideo spotkań z wyborcami. Wcześniej Edwards potwierdzał tylko informacje o swoim romansie z Hunter, lecz stanowczo odżegnywał się od ojcostwa.
Frances Quinn Hunter urodziła się 27 lutego 2008 roku, co wskazuje, że została poczęta w połowie 2007 roku, gdy jej matka nie pracowała już dla Edwardsa.
Za kilka dni zostanie opublikowana książka byłego doradcy senatora, Andrew Younga. Autor poświęca w niej sporo miejsca na romans swojego pracodawcy i próby ukrycia ojcostwa.
Elizabeth Edwards, która cierpi na nieuleczalnego raka, pozostała z mężem, mówiąc, że sprawa dziecka z Hunter nie dotyczy jej osobiście, lecz na zawsze pozostanie częścią życia Johna.
W oświadczeniu dla prasy Edwards mówi o miłości do niespełna dwuletniej córeczki. Bije się w piersi za to, że nie przyznawał się do ojcostwa i wyjaśnia, że córce i jej matce zapewnia wygodne życie.
***
W Guantanamo Bay podjęto przygotowania do przyjęcia haitańskich migrantów. Już postawiono 100 10-osobowych namiotów. Na składzie znajduje się jeszcze tysiąc namiotów, łóżka polowe i inny sprzęt niezbędny do przyjęcia potencjalnie dużej fali uciekinierów.
Haitańczycy będą zajmować inną część Guantanamo niż dwustu mężczyzn podejrzanych o terroryzm. Oba obozy oddziela 2 i pół milowy pas wody.
W latach dziewięćdziesiątych trzymano tu dziesiątki tysięcy Haitańczyków zbiegłych z kraju małymi łódkami i zatrzymanych przez straż graniczną USA.
Amerykański urząd imigracyjny zezwoli nielegalnym imigrantom z Haiti na czasowy pobyt i pracę w USA. Przywilej ten dostaną wyłącznie te osoby, które przebywały w Stanach Zjednoczonych w dniu, w którym Haiti zostało zrujnowane przez trzęsienie ziemi.
***
Małżonka senatora Johna McCaina, Cindy, przyłączyła się do grupy protestującej przeciw zakazowi udzielania małżeństw homoseksualistom. Choć taka postawa wśród republikanów nie jest mile widziana, to Cindy McCain chciała zademonstrować, że równość małżeńska nie dotyczy partii politycznych, lecz praw człowieka.
Córka McCaina, Meghan, działa na rzecz równości homoseksualistów od kilku miesięcy.
***
Sarah Palin i jej córka Bristol ukazały się wraz ze swymi synami na okładce plotkarskiego pisma In Touch. Otrzymały za to 100 tys. dolarów. Ze względu na ogromne powodzenie książki Sary Palin spodziewano się wzrostu sprzedaży pisma. Wydatek okazał się zbyteczny. Sprzedano o połowę mniej egzemplarzy niż kilka tygodni temu, gdy na okładce znalazła się fotografia przedwcześnie zmarłej aktorki, Brittany Murphy.
***
Trwa zapoczątkowana przez koalicję tysiąca kościołów, organizacji społecznych i związku zawodowego SEIU akcja wycofywania oszczędności z dużych banków i przerzucania pieniędzy do banków lokalnych. Okazuje się, że wycofanie nawet drobnych sum ma duże znaczenie. Tylko w tym roku duże banki spodziewają się zarobić $38 miliardów od klientów za wystawienie czeków bez dostatecznego pokrycia.
Ruch pod hasłem „Move Your Money” staje się coraz bardziej popularny. Zainteresowanie wzbudził nawet wśród członków Kongresu, m.in. demokratki z llinois, kongr. Jan Schakowsky.
***
W czwartym kwartale ub. roku Goldman Sachs zarobił $4.79 miliarda. Na wypłaty i premie kompania wydała w 2009 roku $16.2 miliarda, o 47% więcej niż rok wcześniej, lecz mniej niż oczekiwano.
***
Kampania o trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Nowego Jorku kosztowała Michaela Bloomberga $108 milionów. Tym samym stała się najdroższą prywatnie finansowaną kampanią polityczną w historii USA.
Magazyn Forbes szacuje majątek Bloomberga na $17.5 miliarda. Burmistrz nie przyjmował dotacji. Pozwolono mu na swobodne wydawanie pieniędzy pod warunkiem, że ujawni wszystkie rachunki.
Jego demokratyczny rywal polegał na funduszach publicznych i dotacjach. Wydał 10% tego, co Bloomberg, a przegrał wybory 4.5% głosów.
***
Teraz, kiedy rząd zrezygnował z wsadzenia go do więzienia, John „Junior” Gotti chce wyjechać z Nowego Jorku, osiąść w zaciszu domowym na prowincji i zabrać się do pisania kryminałów.
Syn bossa gangsterskiej familii Gambino twierdzi, że zerwał z mafią w 1999 roku.
Gotti siedział w więzieniu 9 lat za wymuszanie pieniędzy. Prokuratorom nie udało się skazać go z oskarżenia o polecenie zabicia kilku osób.
***
W nowojorskim domu aukcyjnym Christie wycofano ze sprzedaży ludzką czaszkę, używaną jako urna wyborcza przez członków tajnej organizacji Skull and Bones.
Spodziewano się, że cza-szka należąca do europejskiego kolekcjonera, pójdzie za 10 do 20 tysięcy dolarów.
Skull and Bones powstała w 1832 roku. Jej członkami, zwanymi „bonsmen” są m.in. obaj prezydenci Bush senior i W. Bush oraz demokrata z Massachusetts, sen. John Kerry.
***
Do niedawna nikt nie wątpił, że przewodniczący Federalnej Rady Rezerw, Ben Bernanke, zostanie bez trudu zatwierdzony na drugą kadencję. Tymczasem niezależny senator z Vermont, Bernie Sanders, informuje o wzroście opozycji wobec tej kandydatury. W czwartek biuro lidera senackiej większości, Harry´ego Reida, potwierdziło pogłoski, że zapowiadane na ten piątek głosowanie zostało przeniesione na przyszły tydzień.
Senatorowie właściwie odebrali wynik wyborów w Massachusetts, interpretowany m.in jako kara za łagodne podejście do sprawców załamania finansowego. Zdali sobie sprawę, że utrzymanie Bernankego na stanowisku może zaszkodzić ich własnym notowaniom wśród wyborców. Bernanke nie przewidział finansowego kryzysu i jest blisko związany z Wall Street. Prawie 50% Amerykanów jest zdania, że Bernanke bardziej dba o interesy Wall Street niż o interesy szeregowych obywateli.
Elżbieta Glinka

Categories: Polityka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*