Trump chce pokryć mur z Meksykiem panelami słonecznymi

Granica amerykańsko-meksykańska w Baja California (Meksyk) fot.Alejandro Zepeda/EPA

Prezydent USA Donald Trump ogłosił na wiecu swoich zwolenników w stanie Iowa pomysł, by mur, jaki zamierza wybudować na granicy z Meksykiem, pokryć panelami słonecznymi, czyli ogniwami fotowoltaicznymi, które pozwolą go sfinansować.

„Tak, zbudujemy mur. Potrzebujemy go, żeby przeszkodzić narkotykom do nas płynąć” – oświadczył w środę Trump, przypominając swą sztandarową obietnicę z ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Mur ma powstrzymać przemyt narkotyków i nielegalnych imigrantów.

„Południowa granica, dużo gorąca, dużo słońca… Zastanawiamy się nad budową muru jako muru słonecznego – powiedział prezydent. – To produkowałoby energię i to by się samo sfinansowało. W ten sposób Meksyk będzie musiał zapłacić dużo mniej”. „Niezła wyobraźnia, prawda? Niezła? To mój pomysł. Zobaczymy. To będzie fantastyczne” – dodał Trump.

Dotychczas prezydent USA utrzymywał, że za budowę muru zapłaci Meksyk, jednak jego władze stanowczo odrzuciły taki pomysł.

Pomysł zainstalowania paneli słonecznych przy okazji budowy muru znalazł się już w jednej z wielu propozycji nadesłanych amerykańskiej administracji w sprawie wzmocnienia zabezpieczenia granicy meksykańsko-amerykańskiej. Zgłosił go w kwietniu przedsiębiorca z Las Vegas Thomas Gleason.

Pod presją opozycyjnych Demokratów Kongres USA odmawia sfinansowania budowy muru, ograniczając się jedynie do przeznaczenia środków na utrzymanie istniejącej infrastruktury na granicy z Meksykiem. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. RP
  RP 22 czerwca, 2017, 10:30

  Pozbadz sie jeszcze NAFTA, panie Trump, i bedziesz Pan Bogiem.

  Reply this comment
  • cesio
   cesio 22 czerwca, 2017, 22:55

   Czy poza toba w rodzinie wszyscy zdrowi ?
   Teraz ciezkie czasy nadchodza insiurance moze odwalic kazdego kto nie przynosi zysku.

   Reply this comment
 2. cesio
  cesio 22 czerwca, 2017, 13:49

  Klamca! Klamca! Meksyk nigdy nie zaplaci za mur, dobrze o tym wie tylko wciska ciemnote.
  Panele sloneczne to nie jest jego pomysl znow klamstwo nastepne.
  Jesli dojdzie do budowy muru z paneli slonecznych to przy tej wydajnosci i technologi jaka mamy teraz w ogniwach slonecznych to ten mur splaci sie moze za 200 lat.

  Reply this comment
 3. Chris
  Chris 22 czerwca, 2017, 21:22

  Przeciez cos trzeba miec z „deklem” zeby zadac od sasiada zaplaty za „plot” ktory „jasnie Pan Trump” sobie ubzdural . Spojrzcie na mape „google earth” (is free) zwlascza tam gdzie plynie rzeka „Rio grande” jest ustanowiona granica o dlugosci 2000.Km (1250 Mil) > Przeciez trzeba choc troche miec pojecie o geografii juz nie wspomne o topografii o ktorej obecny Prezydent niema najmniejszego pojecia , jeszcze te panale sloneczne ktore najprawdopodobniej przyniosa wiecej strat niz zyskow .

  Reply this comment
  • cesio
   cesio 22 czerwca, 2017, 22:50

   Niestety ten facet ma z deklem i to dobrze a jego wyborcy jeszcze bardziej chyba.
   Jestem ciekaw czy Rzepkowski juz zrobil mu laske czy jeszcze stoi w ogonku?
   Bo jak teraz bedzie trumpcare to moze nie doczekac swojej kolejki.
   Ahh kiedys lubialem sluchac audycji Rzepkowskiego…..

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*