Rzecznik Pentagonu: nie ma jeszcze porozumienia ws. zwiększenia liczby żołnierzy USA w Polsce

Rzecznik Pentagonu: nie ma jeszcze porozumienia ws. zwiększenia liczby żołnierzy USA w Polsce

Stany Zjednoczone nie osiągnęły jeszcze żadnego porozumienia z Polską w sprawie zwiększenia liczby amerykańskich wojsk w Polsce i rozmowy na ten temat są kontynuowane – oświadczył w środę rzecznik ministerstwa obrony USA Eric Pahon.

„Jakiekolwiek spekulacje na temat zwiększenia liczby żołnierzy są w tym momencie bezpodstawne. Kontynuujemy dyskusje z naszymi polskimi sojusznikami i żadne porozumienia nie zostały jeszcze osiągnięte. Kontynuujemy dyskusje i poinformujemy o ich wynikach w stosownym momencie” – powiedział Pahon, cytowany przez agencję Reutera.

W środę dziennik „Financial Times” opublikował wywiad z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, w którym powiedziała ona, że liczba żołnierzy zostanie „znacząco zwiększona”, choć nie chciała ujawnić, czy w Polsce powstanie stała baza amerykańska, o co zabiega polski rząd.

„Ministerstwo obrony postrzega (siły XXI wieku) jako… bardziej sprawne, bardziej rotacyjne, raczej niż takie, gdzie są szpitale i domy, i gdzie sprowadza się swoje rodziny” – powiedziała Mosbacher. „Ale jeśli chodzi o obecność, która jest niezaprzeczalna, i dużą liczbę żołnierzy amerykańskich tutaj, to właśnie tak jest. I myślę, że (Polacy) dostaną większość tego, czego chcą” – dodała.

Spytana przez „FT”, czy chodzi o zwiększenie liczby żołnierzy o setki czy tysiące, ambasador odpowiedziała, że „będzie ono znaczące”. „Przekracza setkę, setki” – mówiła.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą „Fort Trump”. (PAP)

fot.Pixabay.com

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*