Ponadpartyjny apel senatorów ws. ingerencji Rosji w wybory

fot.Erik S. Lesser/EPA

fot.Erik S. Lesser/EPA

Czterech senatorów USA – dwóch Republikanów i dwóch Demokratów – wystosowało w niedzielę apel, by zbadać doniesienia o tym, że zdaniem CIA Rosja ingerowała w przebieg tegorocznych wyborów prezydenckich w USA, wspierając kandydata Republikanów Donalda Trumpa.

Senatorowie napisali w oświadczeniu, że takie doniesienia powinny być alarmujące dla każdego Amerykanina. Zaapelowali, by sprawa zarzutów ingerowania przez Rosję w wybory nie stała się narzędziem w walce partyjnej w USA.

Zapowiedzieli starania o to, by „zjednoczyć kolegów wokół wspólnego celu, czyli przeprowadzenia dochodzenia i powstrzymania poważnego zagrożenia, jakie cyberataki ze strony zagranicznych rządów stanowią dla naszego bezpieczeństwa narodowego”.

Pod oświadczeniem, w którym Rosja jest jedynym wymienionym z nazwy obcym krajem, podpisali się prominentni senatorowie związani z polityką zagraniczną i obronnością: John McCain i Londsey Graham z Partii Republikańskiej oraz Chuck Schumer i Jack Reed z Partii Demokratycznej.

„Przez lata zagraniczni wrogowie kierowali cyberataki na amerykańską infrastrukturę fizyczną, gospodarczą i wojskową, kradnąc naszą własność intelektualną. Teraz celem stały się nasze instytucje demokratyczne” – napisali sygnatariusze. Wezwali do dalszych wysiłków w walce o cyberbezpieczeństwo. Opowiedzieli się także za upublicznieniem informacji o ostatnich cyberatakach, „które uderzyły w samo serce naszego wolnego społeczeństwa”.

W piątek wieczorem dziennik „Washington Post” poinformował o tajnej analizie CIA, według której Rosja ingerowała w wybory, by doprowadzić do wygranej Trumpa, a także podważyć zaufanie do amerykańskiego systemu wyborczego. Mowa jest tam o osobach „dobrze znanych środowisku wywiadowczemu”, które brały udział w operacji „zwiększenia szans wyborczych Trumpa i zaszkodzenia Clinton”. „W ocenie społeczności wywiadowczej celem Rosji było faworyzowanie jednego kandydata, by pomóc Trumpowi w zwycięstwie” – powiedział cytowany przez „WP” wysoki urzędnik wywiadu podczas briefingu z amerykańskimi senatorami.

Donald Trump w niedzielnym wywiadzie dla telewizji Fox News doniesienia „Washington Post” uznał za śmieszne. „Nie wierzę w to – powiedział. – Oni (CIA – PAP) nie wiedzą, czy to Rosja, czy Chiny, czy ktoś inny” – dodał. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*