NSA: nasze programy zapobiegły 50 atakom terrorystycznym od 2001 roku

Dzięki polegającym na zbieraniu danych programom amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) i innym danym wywiadowczym udało się zapobiec ponad 50 atakom terrorystycznym od 11 września 2001 roku – oświadczył we wtorek szef NSA gen. Keith Alexander.

NSA logo fot. NSA

NSA logo fot. NSA

„W ostatnich latach te programy, wraz z innymi danymi wywiadowczymi, ochroniły USA i naszych sojuszników przed atakami terrorystycznymi na całym świecie, w tym pomogły zapobiec potencjalnym zdarzeniom terrorystycznym ponad 50 razy od 11 września 2011 roku” – powiedział Alexander, zeznając przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Zapowiedział, że agencje wywiadowcze przekażą komisji dokumenty o tych przypadkach podczas zamkniętego posiedzenia w środę. Dodał, że będzie mówił w swoich zeznaniach o dwóch udaremnionych planach ataków. Przed komisją Izby Reprezentantów wystąpił również we wtorek wicedyrektor FBI Sean Joyce. Oświadczył, że prowadzona przez NSA inwigilacja połączeń telefonicznych i internetu zapobiegła planom zamachu bombowego na nowojorską giełdę papierów wartościowych (NYSE).

Przedstawiciele administracji USA uważają, że inwigilacja jest zgodna z amerykańskim prawem i konieczna w wojnie z terroryzmem.

(PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Bessie Rich
    Bessie Rich 20 czerwca, 2013, 08:39

    Starcia podczas demonstracji w Sofii. Osiem osób, w tym poseł nacjonalistycznej partii Ataka, zostało rannych w nocy z poniedziałku na wtorek podczas demonstracji w Sofii -poinformowało publiczne radio publiczne, powołując się na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednego protestującego zatrzymano. Protesty z udziałem około 7 tys. osób trwały ponad siedem godzin. Po wiecu przed siedzibą rządu część demonstrantów przeszła przed centralę Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, która jest głównym ugrupowaniem obecnej koalicji, i obrzuciła ją kamieniami. Potem uczestnicy protestu przeszli pod siedzibę Ataki, bronioną przez lidera tego ugrupowania Wolena Siderowa wraz z posłami i kilkuset zwolennikami. Starcia trwały ponad trzy godziny, obrzucano się butelkami i kamieniami. Powodem trwających w Bułgarii od piątku protestów stało się wybranie na szefa Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) Deliana Peewskiego, medialnego magnata i posła Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) zrzeszającego bułgarskich Turków. Choć Peewski zrezygnował w sobotę z tego stanowiska, publiczne demonstracje z żądaniem odejścia rządu i przedterminowych wyborów nadal trwają. Na wtorek wieczór zapowiedziano nowe wiece w Sofii i innych dużych miastach.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*