Kerry: USA wspierają Irak w walce z rebeliantami, lecz nie wyślą wojsk

Kerry: USA wspierają Irak w walce z rebeliantami, lecz nie wyślą wojsk

USA wspierają irackie władze w walkach z Al-Kaidą, lecz nie wyślą do Iraku swych wojsk – zapowiedział w niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry, odbywający podróż po krajach Bliskiego Wschodu.

15421035_15421032

Rebelianci w Iraku podczas pogrzebu jednego z zastrzelonych przez armię iracką mężczyzn
fot.Mohammed Jalil/PAP/EPA

„Pozostajemy u boku irackiego rządu, który walczy z grupami terrorystycznymi, lecz to jest jego walka” – oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji po przejęciu w sobotę miasta Faludża przez powiązaną z Al-Kaidą ekstremistyczną organizację Islamskie Państwo Iraku i Lewantu.

„USA są w ścisłym kontakcie z władzami w Bagdadzie, my im pomagamy, lecz jest to walka, którą powinni w końcu sami wygrać i mam nadzieję, że tak się stanie” – powiedział dziennikarzom w Jerozolimie.

Według danych irackiego MSW, w piątek w Faludży i Ramadi w prowincji Anbar w walkach między iracką armią a zbrojnymi grupami zginęło co najmniej 32 cywilów i 71 bojowników Al-Kaidy. Do starć doszło w następstwie rozbicia na początku tygodnia sunnickiego obozu antyrządowych demonstrantów w Ramadi. Następnie walki rozlały się na Faludżę.

Prowincja Anbar, zamieszkana w większości przez sunnitów, jest głównym ośrodkiem protestów przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi premiera Nuriego al-Malikiego. Społeczność sunnicka oskarża premiera o dążenie do zmarginalizowania tej mniejszości.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*