Jack Lew na czele delegacji na obchody w Auschwitz

Jack Lew na czele delegacji na obchody w Auschwitz

Amerykański sekretarz skarbu Jack Lew będzie przewodniczył delegacji USA podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia – poinformował w niedzielę Biały Dom na swej stronie internetowej.

Jack Lew przed objęciem w styczniu 2013 roku funkcji sekretarza skarbu był szefem personelu prezydenta Baracka Obamy w Białym Domu.

Jak poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel, do tej pory udział swoich delegacji w uroczystościach potwierdziło 31 państw. Wiadomo już, że przyjadą prezydenci m.in. Austrii – Heinz Fischer, Chorwacji – Ivo Josipović, Francji – Francois Hollande, Niemiec – Joachim Gauck, Ukrainy – Petro Poroszenko i Polski – Bronisław Komorowski.

Będą koronowane głowy z Belgii – król Filip I z królową Matyldą, a także Holandii – król Willem–Alexander z królową Maximą. Reprezentantem Stolicy Apostolskiej będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Na czele delegacji rosyjskiej stanie ambasador w Polsce Siergiej Andriejew. Obecni będą m.in. przedstawiciele Argentyny, Australii i Turcji.

Gośćmi uroczystości mają być także filantropi, którzy w ramach kampanii „18 Filarów Pamięci” wsparli Fundację Auschwitz-Birkenau. Każdy z nich przekazał kwotę 1 mln euro. Wśród darczyńców jest przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ub.r. odwiedziło je ponad 1,5 mln osób. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.(PAP)

Na zdjęciu:  Jack Lew fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*