Prawie 6 na 10 Amerykanów uważa Trumpa za rasistę

Prawie 6 na 10 Amerykanów uważa Trumpa za rasistę

Wielu Amerykanów twierdzi, że polityka prezydenta USA Donalda Trumpa pogorszyła sytuację Afroamerykanów, Latynosów i muzułmanów w Stanach Zjednoczonych. Prawie 6 na 10 Amerykanów, czyli ponad połowa, twierdzi, że sam prezydent jest rasistą – głosi sondaż AP-NORC.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research wynika, że 57 proc. Amerykanów uważa, że polityka Trumpa jest zła dla muzułmanów, 56 proc., że jest zła dla Latynosów, a 47 proc., w tym trzy czwarte czarnych, że jest zła dla Afroamerykanów.

57 proc. wszystkich dorosłych twierdzi, że prezydent Trump jest rasistą. Sondaż głosi, że 85 proc. stronników Partii Demokratycznej uważa prezydenta za rasistę, natomiast zgadza się z tym zaledwie 21 proc. zwolenników Partii Republikańskiej.

W połowie stycznia prezydent Trump odrzucił oskarżenia o rasizm po tym jak zarzucono mu użycie wulgarnego słowa do opisania niektórych krajów. „Jestem najmniej rasistowską osobą, z którą kiedykolwiek przeprowadzaliście wywiad” – powiedział Trump do dziennikarzy. „Dlaczego przyjeżdżają tu ci wszyscy ludzie z krajów na zadupiu (ang. shithole countries – PAP)?” – miał wcześniej powiedzieć prezydent na spotkaniu z senatorami w Gabinecie Owalnym, na którym omawiano udzielanie ochrony imigrantom z Haiti, Salwadoru i krajów Afryki. Wypowiedź Trumpa zacytował dziennik „Washington Post”, powołując się na kilka osób, które zostały poinformowane o przebiegu rozmowy.

W ubiegłym roku szerokim echem odbiła się wypowiedź Trumpa w reakcji na zamieszki z 12 sierpnia, które wybuchły w uniwersyteckim miasteczku Charlottesville w stanie Wirginia. W pierwszej reakcji na te wydarzenia Trump potępił za akty przemocy „wiele stron”. Trzy dni później podtrzymał tę opinię oraz bronił „pięknych pomników” konfederatów.

Przeciwko słowom prezydenta zaprotestowali wówczas czołowi ustawodawcy z obu partii, redakcje większości gazet w USA, a następnie szefowie wielkich amerykańskich korporacji.

Niepokoje w Charlottesville zaczęły się od wiecu organizacji prawicowych, w tym rasistowskiego, antysemickiego i antykatolickiego Ku-Klux-Klanu, zorganizowanego w proteście przeciw planowanemu usunięciu pomnika jednego z dowódców Konfederacji w wojnie secesyjnej.

W zamieszkach zginęła 32-letnia kobieta, a 19 osób odniosło obrażenia, kiedy 20-letni neonazista wjechał rozpędzonym samochodem w uczestników kontrdemonstracji lewicy. (PAP)

Na zdj. Donald J. Trump fot. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Categories: Ameryka
Tags: rasizm

Comments

  1. diwron
    diwron 1 marca, 2018, 11:41

    Sondaż zapewne był przeprowadzony wśród antyamerykańskich „elit” demokratycznych i komuno-faszystów z amerykańskich „wyższych” uczelni. Nadaje się w sam raz do kosza.

    Reply this comment
  2. Aga
    Aga 1 marca, 2018, 15:35

    Jezeli rasista nazywa sie kogos kto chce posprzatac SYF…..to chyba nie rozumiemy slowa radista…
    Czy ten sondaz jest tak samo wiarygodny jak ten przed rokiem?gdzie wybory miala wygrac Clinton?

    Reply this comment
    • krzych
      krzych 1 marca, 2018, 19:32

      Buahahahahahahahaha „posprzatac SYF” dobre!!!
      — Trump Jr is under investigation
      — Kushner is under investigation
      — Trump is under investigation
      — Ivanka is under investigation
      I chcesz mi powiedziec ze Trump sprzata syf?
      A co na to lekarze Aga? Jest jakas nadzieja ze Ci sie polepszy?

      Reply this comment
    • Rysiu
      Rysiu 1 marca, 2018, 21:33

      Najwyrazniej nie roumiesz…
      Ale czego mozna sie spodziewac po idiocie, ktory glosowal na idiote?

      Reply this comment
  3. Piotr
    Piotr 1 marca, 2018, 17:24

    Diwron aga Fox News i Putin wypral wam mozgi jestescie obydwoje bardzo podatni na powtarzanie falszywych informacji z neta Dzieki takim jak wy Putin otwiera szsmpana Narod ktory jest sklucony mozna latwo manipulowac to pierwszy etap rozwalania zachodnich demokracj Nastepny etap rzad oligarchow i zamordyzm Oligarcha juz sie znalazl

    Reply this comment
    • Yaroon
      Yaroon 2 marca, 2018, 14:04

      A Putin nic nie robi tylko otwiera szampana…typowe dziecinne myślenie wśród domorosłych patriotów.

      Reply this comment
  4. Kasia
    Kasia 1 marca, 2018, 20:40

    Kochamy naszego Prezydenta!!!!!!

    Reply this comment
    • Rysiu
      Rysiu 1 marca, 2018, 21:29

      Alez oczywiscie „Kasiu” czy jak wolisz Jareczku.
      Ty kochasz idiote, a ja tobie bije brawo.

      Reply this comment
    • krzych
      krzych 1 marca, 2018, 22:20

      Kasiu no offense ale z jakiej choinki sie urwalas?
      Wymyslilas to sama czy moze jestes porwana przez gang Rzepkowskiego i zmuszaja Ciebie do pisania tych bzdur?
      Ile was tam jest?

      Reply this comment
  5. kicia
    kicia 2 marca, 2018, 05:44

    bardzo dobra wiadomosc: Prezydent wprowadza clo na import stali i aluminium ! A krzysiu i rysiu zapomnieli haslo wyborcze prezydenta? Make America great again!

    Reply this comment
    • krzych
      krzych 2 marca, 2018, 13:11

      A jaka to dobra wiadomosc?
      Myslisz ze wszyscy partnerzy handlowi USA beda siedzieli z zalozonymi rekami i nic nie zrobia?
      Wydaje Ci sie ze inne kraje takie jak Chiny, Kanada czy nawet UE nie wprowadzi cel na produkty exportowe USA?
      Trump idzie na wojne handlowa a najbardziej ucierpimy my obywatele bo bedziemy placic drozej np. za samochody, telefony czy nawet gary w ktorych gotujesz obiad itp.
      Wiec teraz powiedz mi jaka to dobra wiadomosc?

      Reply this comment
  6. Aga
    Aga 2 marca, 2018, 15:11

    Polski ciemnogrod!!
    Make America grate again!!!!
    Clean up!!!
    Please

    Reply this comment
  7. waldex
    waldex 3 marca, 2018, 18:07

    90% wiezniow to kolorowi -wypuscic I bedziemy juz wowczas w nierasistowskim kraju

    Reply this comment
    • Rysiu
      Rysiu 4 marca, 2018, 04:59

      Blad idioto – najwyrazniej pobierasz swoja „wiedze” od super idioty rzepkowskiego.
      Idac tym tokiem „myslenia” mozna smialo powiedziec, ze kazdy polaczek w USA to wielkoglowy duren z kombinerkami – prawda?

      Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*