REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraWycinarka wodna do papieru – czy to możliwe? Sprawdź, jak działa to...

Wycinarka wodna do papieru – czy to możliwe? Sprawdź, jak działa to urządzenie!

-

Strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem wyróżnia się znakomitymi parametrami tnącymi. Nowoczesna wycinarka wodna bez problemu poradzi sobie nawet ze stalą, z drugiej strony można wykorzystywać ją również do cięcia zdecydowanie bardziej delikatnych materiałów, takich jak tektura czy papier.

Wycinarka wodna waterjet – jak działa?

REKLAMA

Metoda cięcia wodnego (cięcie hydroabrazywne) cieszy się bardzo dużą popularnością. Wynika przede wszystkim z możliwości zastosowania jej w obróbce niemal dowolnych materiałów. Jak działa wycinarka wodna? Zasada jest bardzo prosta: do cięcia wykorzystuje się wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. 

W wielu przypadkach strumień jest również wzbogacany ścierniwem, które zwiększa właściwości penetracyjne. Zestaw – poza głowicą tnącą oraz pompą wysokociśnieniową – uzupełnia również stół wodny umożliwiający zanurzenie ciętego materiału pod lustrem wody. Pozwala to między innymi na redukcję hałasu towarzyszącego obróbce. 

Oczywiście sercem urządzenia jest zaawansowany sterownik pozwalający na precyzyjne określanie parametrów cięcia i integrację z wykorzystywanym w przedsiębiorstwie oprogramowaniem teleinformatycznym. Dzięki temu możliwe jest zautomatyzowanie procesów zachodzących w zakładzie i uzyskanie wyższej efektywności.

Wycinarka wodna: do metalu, ale i papieru!

Choć może się wydawać, że potencjał tnący wody jest ograniczony, w rzeczywistości to jedna z najbardziej uniwersalnych metod obróbki materiałów. Urządzenie typu waterjet pozwala ciąć między innymi:

  • stal, w tym nierdzewną i węglową, 
  • metale kolorowe, 
  • aluminium, 
  • drewno, 
  • szkło, płytki, gres i ceramikę, 
  • tworzywa sztuczne i gumę, 
  • tekturę i papier.

Jak widać, wycinarka wodna CNC sprawdzi się w zasadniczo każdej gałęzi przemysłu. Pod tym względem ma więc istotną przewagę nad wieloma innymi metodami obróbki, zwłaszcza termicznymi, które ze względu na oddziaływanie wysokich temperatur nie mogą być wykorzystywane do cięcia wielu rodzajów materiałów lub cieńszych i delikatnych elementów.

Jaką wycinarkę wodną wybrać?

Technologia cięcia wodą ciągle się rozwija, a na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane urządzenia. Oczywiście standardem są obecnie zaawansowane sterowniki, które umożliwiają precyzyjne wskazanie parametrów cięcia i ułatwiają planowanie prac produkcyjnych. Ciekawym rozwiązaniem jest profesjonalna wycinarka wodna od Eckert.

Pozwala ona równocześnie korzystać z zalet cięcia plazmowego. Dzięki temu operator zyskuje jeszcze większą elastyczność: w przypadku elementów przewodzących prąd elektryczny może zdecydować się na użycie łuku plazmowego. Cięcie combo, które wykorzystuje równolegle cięcie plazmowe i wodne, pozwala na znaczne skrócenie czasu niezbędnego na realizację projektu. Jest również zdecydowanie tańsze w porównaniu z tradycyjną obróbką za pomocą maszyny waterjet. 

Kiedy wycinarka wodna nie będzie najlepszym wyborem?

Bez wątpienia z perspektywy wielu zakładów podstawową wadą cięcia wodą są koszty, zwłaszcza zakup samego urządzenia, które jest droższe od wielu alternatyw. Wycinarka wodna pracuje także stosunkowo wolno – warto zdawać sobie z tego sprawę.

Z tego względu warto zainteresować się urządzeniami oferującymi dostęp do technologii cięcia plazmowego: również jest bardzo precyzyjne i umożliwia zaawansowaną obróbkę, jednak zarówno czas przebicia, jak i całkowitego cięcia jest zdecydowanie krótszy. Należy jednak zwrócić uwagę, że ze względu na właściwości plazmy ta metoda może być wykorzystywana jedynie w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny. 

REKLAMA

2090279373 views

REKLAMA

REKLAMA

2090279673 views

REKLAMA

REKLAMA

2092076133 views

REKLAMA

2090279956 views

REKLAMA

2090280102 views

REKLAMA

2090280245 views