REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized„Szukamy Stajenki… - Na pięciolecie działalności Grupy Teatralnej „Proscenium”

„Szukamy Stajenki… – Na pięciolecie działalności Grupy Teatralnej „Proscenium”

-

Chicago (Inf. wł.) – W trzeci weekend grudnia, w Copernicus Center w Chicago Grupa Teatralna „Proscenium” wystawiła spektakl bożonarodzeniowy „Szukamy Stajenki… w Betlejemską Świętą Noc” w reżyserii i do scenariusza Bogdana Łańki, który napisał go na bazie kolęd i pastorałek barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Łapińskiego i Michała Dębca. Muzycznie opracował przedstawienie Leonard Kaczanowski, a nad scenografią i kostiumami czuwała Katarzyna Szcześniewska.
Sztuka oparta na utworach łączących w sobie radość z narodzenia Pana w stajence betlejemskiej, ból i rozpacz krzyża Golgoty oraz tajemnicę i nadzieję zmartwychwstania w sposób znakomity ukazuje człowieka i jego rozterki w poszukiwaniu Boga. Jacek Kaczmarski był poetą, filozofem posiadającym zdolność pisania o teraźniejszości, której korzenie tkwią w przeszłości. Był autorem ponad 600 utworów, z których większość była inspirowana historią, literaturą i wiarą. Przez wiele lat utożsamiany z pieśnią „Mury”, będącą swoistym hymnem ruchu solidarnościowego, w swojej twórczości wykraczał daleko poza polityczne i wolnościowe rozważania tamtych czasów. Scenariusz niepowtarzalnego w ogólnej wymowie spektaklu oparty został również na będącym sztuką ludową utworze Michała Dębca pod tytułem „W Betlejemską Święta Noc”.
W trzyaktowej sztuce pierwszoplanowe role zagrali: Maria – Anna Stokłosa, Józef – Władysław Mucek, Herod – Józef Szewczyk. Narratorem i góralskim gazdą był Piotr J. Włodarczyk. W sumie na scenie pojawiło się blisko 40 wykonawców, którzy pod sprawnym okiem reżysera przygotowali i przedstawili niezapomniany spektakl będący ukoronowaniem pięciolecia istnienia Grupy Teatralnej Proscenium.
Niezapomniane przedstawienie zostanie wystawione jeszcze trzy razy w Addison Trail High School przy 213 N. Lombard w Addison. Dziewiątego stycznia o godzinie 11 przed południem i o siódmej wieczorem oraz w niedzielę 10 stycznia o godzinie 4 po południu.
Grupa Teatralna „Proscenium” została założona przy parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard w styczniu 2005 roku z inicjatywy ks. Jacka Wesołowskiego. Grupa przygotowała i wystawiła osiem spektakli. Pierwszym była inscenizacja Męki Pańskiej pod tytułem „Nie lękajcie się”. Wystawiona została w okresie świąt wielkanocnych. Kolejnym przedsięwzięciem teatralnym był dramat Gabrieli Zapolskiej „Panna Milczewska”. Premierowe przedstawienie przypadło na październik 2005 roku. Pół roku później aktorzy przygotowali nową inscenizację Męki Pańskiej pod tytułem „Czekając na Mesjasza”, a jesienią 2006 roku odbyła się premiera „Małego Księcia”. Kolejnym przedsięwzięciem artystycznym było wystawienie opartej na twórczości Feliksa Konarskiego sztuki pod tytułem „Oberża pod Czerwonym Makiem, jak bańka mydlana”. Kolejna odsłona Misterium Pańskiego miała miejsce wiosną 2008 roku, kiedy to aktorzy amatorzy przygotowali „Pasję”. Przedostatnim spektaklem było bożonarodzeniowe przedsięwzięcie: „Szukamy Stajenki… w Betlejemską Świętą Noc”, którą polonijna publiczność miała okazję ponownie obejrzeć w okresie przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia, a spektakl będzie można jeszcze oglądać 9 i 10 stycznia w Addison Trail High School.
Ostatnim osiągnięciem artystycznym Grupy była adaptacja powieści Leona Kruczkowskiego „Niemcy”, której premiera odbyła się w październiku minionego roku. Reżyserem wszystkich spektakli jest Bogdan Łańko.
Zespół teatralny tworzą osoby związane z Misją Miłosierdzia Bożego w Lombard. Aktorzy amatorzy zafascynowani teatrem, będąc na emigracji pragną zachować i przenosić w przyszłość wielki dar, jakim jest polskość, patriotyzm, miłość, przyjaźń i wrażliwość na piękno.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
www.NEWSRP.com

REKLAMA

2090252946 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2090253246 views

REKLAMA

REKLAMA

2092049706 views

REKLAMA

2090253529 views

REKLAMA

2090253675 views

REKLAMA

2090253819 views