REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedOrder dla kickboksera - O Polonii i Ameryce

Order dla kickboksera – O Polonii i Ameryce

-

Zanim jeszcze Andrzej Gołota i Tomasz Adamek zaczęli odnosić sukcesy na ringach amerykańskich, rozgłos w sportach walki w USA, przy ogromnym aplauzie Polonii, zdobył w latach 80. i 90. polski kickbokser Marek Piotrowski. Ostatnio w uznaniu dla jego osiągnięć, którymi sławił polski sport w Ameryce i nie tylko, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W sierpniu 1989 roku Marek Piotrowski, który w Polsce był czołowym karateką, a w Niemczech i na Węgrzech mistrzem swej wagi w kickboksingu, postanowił wyjechać do USA, by rozpocząć tu karierę zawodową. Już w niespełna rok po przyjeździe do Ameryki i po serii zwycięskich walk na nowym kontynencie, Piotrowski wygrał jednogłośnie na punkty z niepokonanym dotychczas Ricky Roufusem i zdobył zawodowe mistrzostwo Stanów Zjednoczonych. Do roku 1991 Piotrowski odnosił sukces za sukcesem. Miał na swym koncie 29 zwycięskich walk, większość przez KO, i żadnej porażki.

REKLAMA

Sympatyczny, bezpośredni i bardzo inteligentny szybko stał się ulubieńcem polonijnej publiczności, szczególnie w Chicago, gdzie mieszkał i gdzie często mówił o sporcie w polonijnych programach radiowych.

U szczytu kariery do Piotrowskiego „podłączył” się, w charakterze menedżera, nauczyciel tańca towarzyskiego z Chicago – Krzysztof Sarnecki, który o kickboksingu nie miał pojęcia. To głównie naciski Sarneckiego roztaczającego perspektywy zdobycia sporych pieniędzy za walkę spowodowały, że Marek Piotrowski, będący wtedy w nienajlepszej dyspozycji psychicznej, zgodził się na rewanżowy pojedynek z groźnym Ricky Roufusem. Walka odbyła się 21 czerwca 1991 roku w renomowanej hali sportowej Rosemont Horizon na przedmieściach Chicago i zakończyła się kompletną klęską Marka Piotrowskiego. Ciężki nokaut, jakiego wtedy doznał, zaważył niewątpliwie na jego psychice. Do końca swej kariery Piotrowski starał się bez skutku o rewanż z Roufusem.

Później, równolegle z kick- boksingiem zaczął boksować w wadze półciężkiej i wygrał wszystkie 21 pojedynków. Walczył nadal jako kickbokser i odnosił sukcesy. Od połowy lat 90. zaczęły mu jednak dolegać problemy zdrowotne. W 2002 roku powrócił do Polski.

W 2007 roku reżyser Jacek Bławut nakręcił przejmujący film dokumentalny o Piotrowskim zatytułowany “Wojownik”. Jest w nim pewna analogia do losu, uznawanego za najlepszego boksera wszechczasów, Muhammada Ali. Podobnie jak Ali, Piotrowski cierpi na chorobę spowodowaną urazami odniesionymi podczas licznych walk. Piotrowski jest częściowo sparaliżowany i ma kłopoty z mową. Opuściła go rodzina. Ale nie poddaje się i jak przystało na wojownika walczy z losem. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski od prezydenta Lecha Kaczyńskiego doda mu na pewno otuchy do tej walki.
Wojciech Minicz

REKLAMA

2090223832 views

REKLAMA

REKLAMA

2090224132 views

REKLAMA

REKLAMA

2092020592 views

REKLAMA

2090224415 views

REKLAMA

2090224561 views

REKLAMA

2090224705 views