REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedDziałalność związkowa Grupy 825 ZNP "Cicero Society"

Działalność związkowa Grupy 825 ZNP "Cicero Society"

-

Jesteśmy dumni z naszej Grupy związkowej, która już 103 lata działa na rzecz ważnych spraw Narodu Polskiego.

 

REKLAMA

Kiedy zorganizowali się nasi pierwsi członkowie w 1907 roku tu w Ameryce w Stanach Zjednoczonych, to nie było Polski. Polacy nie mieli swego państwa, a więc nie istniały polskie konsulaty i nie było polskiego obywatelstwa.

 

Majątki ziemskie i inny rodowy dorobek tysięcy polskich patriotycznych emigrantów politycznych był przejmowany w drodze represji przez państwa zaborcze Rosję, Prusy i Austrię. Młodzi Polacy byli wcielani do wojsk zaborczych, walczyli i ginęli za obce sprawy, nieraz w bratobójczych walkach. Liczba polskich emigrantów do Ameryki sięgała około 3 milionów, ich praca w nowym kraju i nieznanym języku była fizyczna, ciężka a zarobki małe. Swoją wzajemną pomoc i wzrost w siłę ekonomiczną i polityczną znajdowali we wspólnocie narodowej i religijnej, w dobrym wychowywaniu i kształceniu zawodowym młodzieży.

 

Nasi przodkowie byli pracowici, religijni, solidni, oszczędni oraz skonsolidowani w swoich polskich organizacjach. Gdy rodacy na polskich ziemiach pod zaborami lub zorganizowani w pewnych państwach europejskich znaleźli się w potrzebie, gdy pojawiła się możliwość odzyskania nipodległego państwa polskiego w czasie I wojny światowej – to otrzymali od Polaków z Ameryki, w tym i od naszej grupy ZNP, odpowiednie wsparcie finansowe i polityczne, poprzez organizacje polskie w Ameryce pod przywództwem wybitnego Polaka i artysty Ignacego Jana Paderewskiego. Również, otrzymali wojskową pomoc w postaci ochotniczej i polskiej pod polskim dowództwem „Błękitnej Armii we Francji” a potem na jej podstawach utworzonej armii generała Hallera w Polsce. W owym czasie w Chicago zwerbowano 6,000 ochotników polskich do Armii Błękitnej, niekiedy krewnych lub przyjaciół naszych dziadków lub rodziców.

 

W okresie II wojny światowej i po wojnie też udzielaliśmy pomocy naszym rodakom, pomocy ekonomicznej i politycznej, poprzez którą między innymi tysiące polskich żołnierzy, szczególnie licznych z II Korpusu pod dowództwem gen. Władyslawa Andersa – znalazło swój dom i drugą ojczyznę w Ameryce w stanie Illinois, w większości w Chicago.

 

Kilka lat temu też uczestniczyliśmy w akcji ZNP popierającej przyjęcie Polski do NATO, jako sposobu lepszego zabezpieczenia polskiej suwerenności.

 

Poza tym, wieloma formami pamięci i przyjacielskiego wsparcia, dajemy sygnały naszym krewnym, przyjaciołom i rodakom w Polsce, że wciąż pamiętamy o naszych polskich rodowodach, jak też cieszymy się z ich prawdziwych sukcesów.

 

Jednakże, na co dzień jesteśmy związani tu w Stanach Zjednoczonych z naszymi rodzinami, przyjaciółmi i organizacjami oraz naszym życiem i jego pomyślnym rozwojem, w naszym i naszych następnych pokoleniach.

 

Nasza społeczna działalność realizowana w ZNP w Grupie 825 „Cicero Society” ma swoje ponad 100-letnie sukcesy. Ich źródłem jest dobrze zorganizowana i systematyczna praca organizacyjna, zrozumienie naszych celów i wspólna zgodna praca wszystkich członków grupy oraz dobre planowanie zadań. Przez naszą prezeskę Grupy mec. Cecelię Tomaszkiewicz. Jest ona kolejną od kilkudziesięciu już lat członkinią wielce szanowanej i zasłużonej dla ZNP rodziny Tomaszkiewiczów. Najpierw Apam Tomaszkiewicz prezesował nam wiele lat, a także był wieloletnim skarbnikiem ZNP. Następnie po jego zgonie, prezesurę grupy na wiele lat objęła jego żona Helena Tomaszkiewicz, a po jej zgonie prezesurę przyjęła zgodnie z wyborem córka mec. Cecelia Tomaszkiewicz i urząd ten nadal wykonuje.

 

Przez cały czas istnienia naszej organizacji i Grupy 825 mamy stałą współpracę lub kontakty, wpierw z naszymi bliskimi ochotnikami do Błękitnej Armii, następnie już jako żołnierzami tej armii walczącymi zwycięsko z wojskiem niemieckim we Francji w I wojnie światowej, a później żołnierzami armii gen. Józefa Hallera walczącymi na ziemiach polskich w latach 1919–20 z wojskami bolszewickiej Rosji.

 

Po wojnach w Europie o niepodległość Polski nasi rodacy Hallerczycy powrócili do nas do Ameryki i nadal w trudnych czasach kryzysu światowego wzajemnie sobie pomagaliśmy, budując trwałą wielopokoleniową przyjaźń, współpracę oraz dwie braterskie organizacje: ZNP i działające od 1921 roku Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

Mamy wiele dobrych przykładów i efektów z wzajemnej współpracy. Obchody 100-lecia działalności Grupy 825 popierali organizacyjnie i swoim uczestnictwem weterani SWAP Okręgu I, Placowka Nr 10 SWAP i Korpus Pomocniczy Pań. Często uczestniczymy we wspólnych imprezach, jak bankiety zjazdowe, „Święconki”, „Opłatki”, bilety na roczne loterie, na „Bazar”, na „Grand Raffle”. Pamiętamy o sobie, szanujemy się, jak też pomagamy sobie w ramach obu organizacji.

 

Na Zebraniu Zarządu Okręgu I SWAP dnia 13 listopada 2010 roku w wolnych wnioskach honorowa prezeska Helena Szymankowska przedstawiła wniosek o odznaczenie Cicero Society Grupę 825 ZNP – PNA za jej owocną współpracę, popieranie nas oraz podziękowanie za te 90 lat przykładnej solidarnej pracy i wzajemnego poszanowanIa.

 

I tak po zatwierdzonym wniosku, staraniem honorowej prezeski Heleny Szymankowskiej, Komendanta Okręgu I Zygmunta Biernat i Dyrektora Fundacji SWAP w Ameryce Jerzego Darskiego, Zarząd Główny SWAP w Ameryce, uchwalił przyznanie honorowego i zaszczytnego Medalu Ignacego Jana Paderewskiego dla naszej Grupy 825. Koledzy Zygmunt Biernat i Jerzy Darski, jako urzędnicy SWAP w Ameryce, przybyli na Instalację Grupy 825 ZNP i Gminy 55 dnia 13 stycznia 2011 roku oraz dokonali uroczystego odznaczenia i udekorowania naszej Grupy i naszej prezeski mec. Cecelii Tomaszkiewicz, za zasługi dla SWAP w Ameryce.

 

Wszyscy przyjęliśmy ten gest z wielką radością! Dziękując za zaszczyt Grupa 825 ZNP „Cicero Society” nadal przyrzeka współpracę z weteranami!

 

Wśród obecnych byli: skarbnik ZNP pan Marian Grzybowski, krajowa dyrektorka ZNP pani Krystyna Domalewski, komisarz 12 Okręgu ZNP pan Roman Bucoń z żoną Anną Bucoń prezeską Korpusu Pomocniczego Pań przy Okręgu I SWAP, pani Anna Kokoszka była komisarka Okręgu 12 ZNP i także obecna prezeska Korpusu Pomocniczego Pań Placówki Nr 2 SWAP. Członkini Grupy 825 „Cicero Society” ZNP, pan Walter Cygan dyrektor Zarządu Okręgu I SWAP i adiutant finansowy Placówki Nr. 14 SWAP w Ameryce i marszałek Grupy 825 „Cicero Society” ZNP.

 

Zarządy Gminy 55 i Grupy 825 ukonstytuowały się jak niżej;

 

Członkowie Zarządu Gminy 55: prezes Józef Całka, wiceprezeska Helena Szymankowska, wiceprezes Walter Cygan, skarbniczka Virginia Nelson, sekretarka protokołowa Mildred Całka, marszałek Stefan Dudlo.

 

Członkowie Zarządu Grupy 825 „Cicero Society” ZNP: prezes mec. Cecelia Tomaszkiewicz, wiceprezes Józef Calka, sekretarka protokołowa dr Shirley Verdugo-Perez, skarbniczka Melania Tomaszkiewicz, sekretarka finansowa Virginia Nelson, marszałek Walter Cygan.

 

Informację sporządził i zdjęcia wykonał Jerzy Darski przy współpracy z koleżanką Heleną Szymankowską.

 

Jerzy Darski, Komendant Pl. 90 SWAP w Chicago

REKLAMA

2090249464 views

REKLAMA

REKLAMA

2090249764 views

REKLAMA

REKLAMA

2092046224 views

REKLAMA

2090250047 views

REKLAMA

2090250193 views

REKLAMA

2090250337 views