Strona głównaSportME w pływaniu - 18 medali Polaków. Historyczny wynik biało-czerwonych

ME w pływaniu – 18 medali Polaków. Historyczny wynik biało-czerwonych

-

W zakończonych w niedzielę mistrzostwach Europy polscy pływacy zdobyli 15 medali, a trzy dołożyli w skokach do wody. To najlepszy w historii wynik biało-czerwonych, jednak w Belgradzie zabrakło wielu czołowych zawodników.

Niedziela zaczęła się od brązowego medalu Kacpra Lesiaka i Andrzeja Rzeszutka w skokach synchronicznych z trampoliny 3-metrowej. Zawodnicy Stali Rzeszów uzyskali łączną notę 275,24 i przegrali z Francuzami Julesem Bouyerem oraz Alexidem Jandardem – 404,52, a także Hiszpanami Juanem Pablo Cortesem i Nicolasem Garcią – 379,08.

Lesiak z Rzeszutkiem to pierwsza para rezerwowa do startu w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Rzeszutek wcześniej triumfował w indywidualnych skokach z trampoliny 1-metrowej. Z kolei wśród kobiet w tej konkurencji druga była Aleksandra Błażowska. Medal Błażowskiej był pierwszym polskim w skokach od 58 lat w imprezie tej rangi.

W kolejnych godzinach medalowe konto powiększali pływacy. Złoto na 50 m st. klasycznym zdobyła Dominika Sztandera, która czasem 30,55 ustanowiła rekord Polski. Druga była Finka Veera Kivirinta – 30,65, a trzecia Szwedka Olivia Klint Ipsa – 30,90.

Sztandera ze złota cieszyła się również w sztafecie 4×100 m st. zmiennym. Razem z Adelą Piskorską, Pauliną Pedą i Kornelią Fiedkiewicz miały czas 3.58,71 (rekord Polski) i zwyciężyły wyraźnie. Drugie miejsce zajęły Węgierki – 4.01,50, a trzecie Dunki – 4.02,03.

Ksawery Masiuk, czasem 53,56 s, wywalczył brąz na 100 m stylem grzbietowym. Polak musiał uznać wyższość dwóch Greków. Triumfował Apostolos Christou – 52,23, a drugi był Evangelos Makrygiannis – 52,83.

Masiuk z Belgradu wraca z aż czterema medalami. Wcześniej cieszył się ze srebrnych na 50 m st. grzbietowym i w sztafecie 4×100 m kraulem. Również srebro zdobył z kolegami w ostatniej konkurencji mistrzostwo – sztafecie 4×100 m st. zmiennym.

Skład uzupełniali Jan Kałusowski, Jakub Majerski i Kamil Sieradzki. Osiągnęli czas 3.33,44 i o zaledwie 0,03 s ulegli Austriakom. Trzecie miejsce zajęli Ukraińcy – 3.33,50.

Niewiele brakowało, a z medalu cieszyłby się również Piotr Ludwiczak na 50 m kraulem. Czas 21,90 dał mu czwarte miejsce i na pocieszenie minimum na zbliżające się igrzyska w Paryżu. Do brązowego medalu zabrakło mu 0,05 s.

W klasyfikacji medalowej konkurencji pływackich Polska zajęła czwarte miejsce z dorobkiem trzech złotych oraz po sześciu srebrnych i brązowych. Lepsze były reprezentacje Węgier (10-9-8), Grecji (5-8-4) oraz Izraela (4-2-1).

Dla porównania z poprzednich mistrzostw w Rzymie reprezentacja Polski wróciła z dwoma medalami.