Strona głównaSportAlpejski PŚ - Shiffrin z piątą Kryształową Kulą

Alpejski PŚ – Shiffrin z piątą Kryształową Kulą

-

Mikaela Shiffrin zajęła piąte miejsce w zjeździe w norweskim Kvitfjell i zapewniła sobie piątą w karierze Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata. Zawody wygrała Kajsa Vickhoff Lie, a Sofia Goggia odbierze małą Kryształową Kulę za zjazd.

Shiffrin w ostatniej dekadzie nie ma sobie równych w narciarstwie alpejskim. W zawodach Pucharu Świata odniosła 85 zwycięstw i brakuje jej jeszcze tylko jednego, aby wyrównać rekord wszech czasów Szweda Ingemara Stenmarka. Ponadto niespełna 28-letnia Amerykanka ma w dorobku trzy medale olimpijskie (w tym dwa złote) i 14 wywalczonych w mistrzostwach świata (siedem złotych).

Kryształową Kulę wywalczyła też w poprzednim sezonie oraz w latach 2017-19. Niedługo po tych trzech triumfach z rzędu zrobiła sobie przerwę od zawodowego sportu, wstrząśnięta śmiercią ojca w lutym 2020 roku.

Na siedem zawodów przed końcem trwającego sezonu Shiffrin ma 1792 punkty, a wiceliderka klasyfikacji generalnej Szwajcarka Lara Gut-Behrami zgromadziła 996.

„Końcowe zwycięstwo w Pucharze Świata było moim celem na ten sezon. Na tym się koncentrowałam, ale nie chciałam tego zdradzać w wywiadach. Teraz jestem po prostu szczęśliwa” – powiedziała Amerykanka, która 28. urodziny obchodzić będzie 13 marca.

Shiffrin na pewno zwycięży także w klasyfikacji slalomu, jest też bliska końcowego triumfu w slalomie gigancie. Liczy się jeszcze w walce o małą Kryształową Kulę za supergigant, choć w tej konkurencji sukces Amerykanki jest mało prawdopodobny.

Powody do radości miała w sobotę również Norweżka Lie, która odniosła pierwsze zwycięstwo w PŚ w karierze. Była szybsza od drugiej Goggii o 0,29 s, a na trzecim miejscu uplasowała się Szwajcarka Corinne Suter – 0,41 s. Shiffrin była wolniejsza od Lie o 0,79 s. Polki nie startowały.

Goggia w ośmiu startach w zjeździe w PŚ tej zimy odniosła pięć zwycięstw i dwukrotnie była druga, a raz nie ukończyła przejazdu. W przekroju sezonu Włoszka jest najlepsza w tej konkurencji już po raz czwarty. Wcześniej małą Kryształową Kulę wywalczyła także w latach 2018, 2021 i 2022.

Na niedzielę w Kvitfjell planowana jest rywalizacja w supergigancie. Przed końcem sezonu o punkty PŚ alpejki powalczą jeszcze w szwedzkim Are (slalom gigant i slalom) oraz w Soldeu w Andorze, gdzie odbędą się jedne zawody w każdej z czterech konkurencji indywidualnych.