Strona głównaSport1. liga piłkarska - Podbeskidzie i Warta uciekają rywalom

1. liga piłkarska – Podbeskidzie i Warta uciekają rywalom

-

Podbeskidzie pokonało Bruk-BetTermalicę i utrzymało prowadzenie w tabeli 1. ligi fot.Facebook

Prowadzące w tabeli 1. ligi piłkarskiej Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz Warta Poznań wygrały sobotnie mecze 24. kolejki i mają już cztery punkty przewagi nad trzecią Stalą Mielec. „Górale” pokonali 1:0 Bruk-Bet Termalicę Nieciecza, a poznaniacy 2:0 Olimpię Grudziądz.

Obecna kolejka jest drugą po trwającej prawie trzy miesiące przerwie spowodowanej koronawirusem.

Widać, że czasu nie marnowały drużyny lidera i wicelidera, które odniosły drugie w ciągu kilku dni zwycięstwa.

W meczu Podbeskidzia u siebie z Bruk-Betem Termalicą jedyną bramkę zdobył w 30. minucie chorwacki napastnik Marko Roginic. W drugiej połowie goście z Niecieczy uzyskali dużą przewagę, ale nie zdołałi wyrównać.

Mniej kłopotów z odniesieniem zwycięstwa miała Warta, która w roli gospodarza występuje w Grodzisku Wielkopolskim. „Zieloni” pokonali beniaminka z Grudziądza 2:0 po golach w drugiej połowie Jakuba Apolinarskiego i Tomasza Boczka. Goście od 88. minuty grali w dziesiątkę po czerwonej kartce Damiana Ciechanowskiego.

Dzięki sobotnim zwycięstwom Podbeskidzie oraz Warta mają po 49 punktów i już o cztery wyprzedzają Stal. Kolejne drużyny mają dużą stratę punktową do czołówki.

Silni kadrowo mielczanie dzień wcześniej zmarnowali kilka dogodnych sytuacji i zaledwie zremisowali u siebie z dobrze broniącą się Puszczą Niepołomice 0:0.

Drużyna z Niepołomic na wyjazdach spisuje się znacznie lepiej niż u siebie – na boiskach rywali przegrała w tym sezonie tylko raz. Dla porównania, u siebie doznała aż dziewięciu porażek. W tabeli Puszcza jest dwunasta.

Stali też ostatnio nie wiedzie się na swoim obiekcie. W 2020 roku podopieczni Dariusza Marca jeszcze tutaj nie wygrali. Przed wstrzymaniem rozgrywek ulegli u siebie Bruk-Betowi Termalice 0:3, a po wznowieniu rywalizacji w kraju przegrali w zaległym ćwierćfinale Pucharu Polski z Lechem Poznań 1:3.

Oprócz meczu w Mielcu w piątek odbyły się dwa inne spotkania 24. kolejki. Chrobry Głogów pokonał GKS Bełchatów 1:0, a Wigry Suwałki zremisowały z Miedzią Legnica 1:1.

Na niedzielę zaplanowano cztery mecze. Zagłębie Sosnowiec zagra ze Stomilem Olsztyn, GKS Tychy z ostatnią w tabeli Chojniczanką Chojnice, Odra Opole z GKS 1962 Jastrzębie, a Sandecja Nowy Sącz z Radomiakiem Radom.

Do ekstraklasy awansują trzy zespoły – bezpośrednio dwa najlepsze, a trzeci po barażach z udziałem drużyn z miejsc 3-6. Nowy termin meczów barażowych to 28 lipca (półfinały) i 31 lipca (finał). Do niższej klasy spadną natomiast bezpośrednio trzy zespoły.

Na razie wszystkie mecze odbywają się bez publiczności, jednak od 19 czerwca ma być możliwy powrót kibiców. W pierwszej fazie wypełnienie trybun może nastąpić maksymalnie w 25 procentach.