REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologJak rozpoznać chorobę afektywną dwubiegunową

Jak rozpoznać chorobę afektywną dwubiegunową

-

Matylda miała dzieciństwo pełne chaosu i sprzeczności. Była świadkiem przemocy fizycznej ojca wobec matki i jego szybkiego wyniszczenia alkoholem. Już od dziecka wykazywała się porywczością i zmiennością nastrojów. Nie było łatwo ją ukoić z płaczu, choć nikt nawet za bardzo nie próbował, bo matka zamknięta w swojej depresji rzadko wstawała z łóżka, aby zająć się dzieckiem.

Gdy Matylda miała piętnaście lat znalazła jej ciało po przedawkowaniu leków. Ta tragedia wysłała ją do dziecięcego szpitala psychiatrycznego po raz pierwszy. Obraz nieżywej matki pozostał w niej na lata. Mimo tego udało się jej ukończyć studia i zbudować rodzinę. Nie na długo, bo wkrótce, pod wpływem stresu i przemocy psychicznej we własnym związku, pojawił się pierwszy epizod manii. I znowu szpital.

REKLAMA

Czym jest bipolar?

Bipolar to angielska nazwa choroby dwubiegunowej. Charakteryzuje się ekstremalnymi wahaniami nastroju, od wzniesienia na emocjonalne wyżyny manii do spadku w otchłań depresji. Epizody wahań nastroju przebiegają rzadko lub kilka razy w roku. Od nasilenia manii zależy rodzaj choroby. W pełnej manii mówimy o bipolar i, wówczas pobyt w szpitalu jest konieczny, chory może być niebezpieczny dla siebie i otoczenia. Gdy mania jest słabsza, diagnozuje się bipolar II. Przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej upatruje się w podłożu genetycznym, ale coraz więcej badań naukowych przemawia również za czynnikami środowiskowymi oraz społecznymi. Trauma, brak stabilizacji emocjonalnej i brak bezpieczeństwa u dziecka może zakończyć się w dorosłym życiu chorobą dwubiegunową. Dotyka ona w równym stopniu kobiet i mężczyzn, najczęściej rozpoczyna się zazwyczaj około 30 roku życia i nieleczona prowadzi do silnego pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego i pogorszenia jakości życia.

Mania

Mania to stan uniesienia i ekstremalnej nadpobudliwości emocjonalnej. Osoba chora zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy, że jej stan jest poważny, ponieważ w przeciwieństwie do depresji, która zabiera siłę, energię do życia i wprowadza w poczucie pustki i beznadziei, mania daje złudne poczucie euforii, wszechwładności i nieomylności. Faza maniakalna choroby dwubiegunowej charakteryzuje się zmiennością nastrojów, od poczucia szczęścia, pełnej radości do agresji i gwałtownych, niepoczytalnych zachowań. Nieodpowiednie zachowania mają podłoże w poczuciu wszechmocy – osobie chorej wydaje się, że może realizować wszystkie szalone pomysły od nieplanowanych podróży do szybkiej i brawurowej jazdy samochodem, przez niekontrolowane wydawanie pieniędzy, stawianie alkoholu ludziom spotkanym w barze do niezabezpieczonego seksu z przypadkowymi osobami. Mania wiąże się z gwałtowną i szybką mową, chory ma gonitwę myśli i tą gonitwę przekazuje wypowiadaniem szybkich, niekończących się tyrad bez przestoju. Minimalna potrzeba snu to pierwsza oznaka stanu maniakalnego. Dla chorego wystarczy godzina lub dwie by wstać wypoczętym. Urojenia, czyli zaburzenia sposobu myślenia polegające na fałszywych i nie mających podstaw w rzeczywistości przekonaniach, błędnych osądach, nie podlegających żadnej weryfikacji to drugi znak manii. Do urojeń charakterystycznych dla stanu manii zaliczamy urojenia wielkościowe, które są szczególnie łatwe do uchwycenia, ponieważ chory przedstawia się w sposób karykaturalnie przerysowany wychwalając swoją wiedzę, nierzeczywiste osiągnięcia i równie nierzeczywiste cele. Urojenia o podłożu paranoidalnym są mniej oczywiste, ponieważ mogą być ukrywane. Chory zazwyczaj widzi świat jako miejsce niebezpieczne, pełne pułapek, a ludzi czyhających tylko by go skrzywdzić. Tego typu urojenia dają podłoże do agresji i mogą przyczynić się do niebezpiecznych zachowań skierowanych przeciwko bezpieczeństwu innych ludzi.

Depresja

Zazwyczaj po epizodzie manii, w chorobie afektywnej dwubiegunowej pojawia się depresja. Im większa euforia w manii tym głębszy może wystąpić epizod depresyjny. Depresja charakteryzuje się pogorszeniem nastroju, utratą zainteresowań i niemożnością przeżywania radości, a także poczuciem beznadziei, obniżoną energią, brakiem apetytu, zmęczeniem i bezsennością. W depresji narasta poczucie winy i bezsilności i pojawiają się myśli samobójcze. Czasem w silnych epizodach depresji również pojawiają się urojenia, czyli bezpodstawne wierzenia o swojej winie, przekonanie, że popełniło się przestępstwo lub spowodowało katastrofy. W niektórych przypadkach dochodzą halucynacje, czyli słyszenie głosów, widzenie rzeczy, których nie ma w rzeczywistości. Psychotyczne epizody w chorobie afektywnej dwubiegunowej mogą być omyłkowo diagnozowane jako schizofrenia.

Jak sobie radzić?

Zbuduj tak zwany wgląd w siebie, możesz to zrobić poprzez rozmowy z lekarzami i swoim terapeutą. Przeczytaj profesjonalną literaturę o chorobie maniakalno-depresyjnej. Poznaj czynniki zapalne stanu maniakalnego – stres, negatywne emocje, zmęczenie, niewłaściwe relacje rodzinne, przemoc emocjonalna w związku, zmiany, włączając w to dalekie podróże, których choroba nie lubi. Musisz mieć poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa – to jest najważniejszy czynnik w zapobieganiu manii. Dbaj o właściwą higienę snu – dla ciebie sen jest bardzo ważny. Ustal swój rytm snu – idź do łóżka o tej samej porze i śpij co najmniej 7 godzin. Ćwicz i odżywiaj się zdrowo. Miej plan –  w razie nawrotu choroby zwróć się do bezpiecznej osoby, zabezpiecz się.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2095835913 views

REKLAMA

REKLAMA

2095836146 views

REKLAMA

2097632543 views

REKLAMA

2095836296 views

REKLAMA

2095836398 views

REKLAMA

2095836509 views