REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPremier: podjąłem decyzję o odwołaniu Waldemara Sługockiego z funkcji wiceministra RiT

Premier: podjąłem decyzję o odwołaniu Waldemara Sługockiego z funkcji wiceministra RiT

-

Premier Donald Tusk odwołał Waldemara Sługockiego z funkcji wiceministra rozwoju i technologii; Sługocki był jednym z trzech posłów KO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu dot. dekryminalizacji aborcji. Szef rządu przyznał, że zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego to mniejszość w Sejmie.

Sejm 12 lipca nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego, która zakładała dekryminalizację pomocy w aborcji oraz w przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Za uchwaleniem ustawy głosowało 215 posłów, przeciw 218, a dwóch wstrzymało się od głosu. Projekt przygotowali posłowie Lewicy. W głosowaniu nie wzięło udziału trzech posłów KO: Waldemar Sługocki, Krzysztof Grabczuk i Roman Giertych, który był wtedy w Sejmie. Sługocki napisał wówczas na platformie X, że jego nieobecność w Sejmie była spowodowana podróżą służbową do USA, zaplanowaną kilka miesięcy wcześniej.

REKLAMA

„Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra Sługockiego ze stanowiska” – powiedział we wtorek premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Jak dodał, „źle się czuje” z tym, że nie znalazł argumentów, które przekonałyby tych wszystkich, którzy zagłosowali inaczej niż on. „Jako człowiek mam w tym sensie czyste sumienie, że robię wszystko, żeby to piekło kobiet – symboliczne, a czasami niestety prawdziwe – znikło, żeby kobiety czuły się podmiotowo (…). Czuję się odpowiedzialny za całość rzeczy, jakie się dzieją w kraju i także w sposób oczywisty w koalicji 15 października” – podkreślił.

„Szukamy od czasu tego nieszczęsnego głosowania praktycznych sposobów, które nie wymagają zmian ustawowych, żeby okoliczności tego codziennego życia jakoś złagodzić, jeśli chodzi o kobiety, które zdecydują się na przerwanie ciąży” – zadeklarował premier.

Poinformował, że w poniedziałek pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury w tej sprawie. Zauważył ponadto, że zmienił się stosunek prokuratury do sprawy poronień. Mówił, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu niektórzy prokuratorzy „z nadzwyczajną zawziętością i podejrzliwością traktowali naturalne poronienia, szukano też sposobów, jak karać kobiety, sprawdzano, czy poronienie nie było przez kogoś wywołane”.

„Ja wiem, że to nie zastąpi ustawowej zmiany, ale skoro nie mam mocy przekonania PSL-u …” – stwierdził. „Ale też nie oszukujmy się, (…) to nie była tylko kwestia klubu PSL. Nie było obecnych 14 posłów PiS-u. Okazało się iluzją, że zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego stanowią większość w tym Sejmie. Nie, stanowimy mniejszość w tym Sejmie. PiS, Konfederacja, większość PSL-u – to jest dzisiaj większość w tym Sejmie i dlatego ustawowo trudno tutaj doprowadzić do jakichś zmian” – przyznał premier.

Stwierdził, że Lewica ponownie będzie składała wniosek, ale – jego zdaniem – wszystko wskazuje na to, że kolejne głosowanie znowu będzie przegrane. „Ale proszę mi wierzyć, takie pokrzykiwanie na siebie nawzajem ono sytuacji nie zmieni. X czy Y z PSL-u nie zmieni poglądów na aborcję tylko dlatego, że ktoś na niego głośniej krzyknie” – powiedział szef rządu.

Nie wykluczył, że być może jakaś inna wersja depenalizacji aborcji – „skromna, ale posuwająca sprawę do przodu” – uzyska lepsze zrozumienie w PSL. „Ale arytmetyki sejmowej nie przeskoczę, choćbym nie wiem, co zrobił” – powiedział Tusk.

Waldemar Sługocki podziękował we wtorek na platformie X za współpracę byłemu ministrowi rozwoju Krzysztofowi Hetmanowi oraz obecnemu szefowi resortu Krzysztofowi Paszykowi, kierownictwu departamentów i pracownikom ministerstwa „za razem podejmowane inicjatywy na rzecz rozwoju naszej gospodarki”.

„Dziękuję Premierowi Donaldowi Tuskowi. Służba publiczna to zawsze dla mnie zaszczyt” – podkreślił odwołany wiceminister.

Wśród 218 posłów, którzy byli przeciw nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji było 176 posłów PiS, 24 posłów PSL-TD (wśród nich m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski), wszyscy głosujący posłowie klubu Konfederacji – 17 oraz koła Kukiz’15 – 2 posłów. „Za” było 154 posłów KO, 30 posłów Polski 2050 oraz 26 Lewicy.

„To nie było zwykłe głosowanie” – napisał po głosowaniu premier Tusk na X. Poinformował, że Giertych i Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji wiceprzewodniczącego klubu oraz wiceministra rozwoju i technologii. Dodał, że Grabczuk jest usprawiedliwiony, bo jest w szpitalu.

W dniu głosowania Sługocki tłumaczył w mediach społecznościowych, że jego nieobecność w Sejmie była spowodowana podróżą służbową do USA, zaplanowaną kilka miesięcy wcześniej. „Wielokrotnie w swych wypowiedziach podkreślałem potrzebę depenalizacji aborcji. Jestem przekonany, że projekt wróci do Sejmu i uzyska większość” – napisał ówczesny wiceminister rozwoju.

Sługocki był wiceministrem rozwoju i technologii od 19 grudnia 2023 r. (PAP)

REKLAMA

2088863500 views

REKLAMA

REKLAMA

2088863800 views

REKLAMA

REKLAMA

2090660260 views

REKLAMA

2088864084 views

REKLAMA

2088864230 views

REKLAMA

2088864374 views