REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaLubnauer: Rozporządzenie ws. organizacji nauki religii jest zgodne z prawem

Lubnauer: Rozporządzenie ws. organizacji nauki religii jest zgodne z prawem

-

Rozporządzenie w sprawie organizacji nauki religii jest zgodne z prawem i usprawni funkcjonowanie szkół. Daje większą swobodę organizacji planu zajęć, nie wprowadza żadnych nakazów, nie zawiera rozwiązań, które nie byłyby już stosowane – wskazała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego lipcowe rozporządzenie MEN ws. warunków organizowania lekcji religii. Wystąpieniu do TK towarzyszy wniosek o zawieszenie stosowania zaskarżonych przepisów. Wniosek prezes Manowskiej został wystosowany w odpowiedzi na niedawne petycje Prezydium Episkopatu i Polskiej Rady Ekumenicznej.

REKLAMA

„Spadek liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii, rosnący problem braku dostępności katechetów czy nauka na dwie zmiany – szczególnie w miastach – to zjawiska, które wymagały pilnej reakcji ministra edukacji. Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach i szkołach publicznych nie wprowadza żadnych nowych nakazów” – czytamy w stanowisku wiceministry edukacji Katarzyny Lubnauer przekazanym PAP we wtorek, a odnoszącym się do informacji o zaskarżeniu rozporządzenia do Trybunału.

Lubnauer zaznaczyła w nim, że nowe rozporządzenie zwiększa możliwości dyrektorów w organizacji planu zajęć tak, by był on jak najkorzystniejszy dla uczniów. Napisała także, że rozporządzenie „jest zgodne z konkordatem, który ogólnie wskazuje, że szkoły oraz przedszkola prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej organizują lekcje religii”. „Konkordat w żadnym wypadku nie określa zasad organizacji tych lekcji” – dodała.

Poinformowała także, że model łączenia uczniów w grupy międzyoddziałowe, międzyklasowe, a nawet międzyszkolne jest w określonych przypadkach stosowany w odniesieniu do innych przedmiotów – zwłaszcza w małych szkołach, gdzie oddziały są bardzo nieliczne. „Do tej pory model ten nie był stosowany w przypadku lekcji religii. Nowe rozporządzenie daje dyrektorom taką możliwość” – podała. (PAP)

REKLAMA

2088863296 views

REKLAMA

REKLAMA

2088863596 views

REKLAMA

REKLAMA

2090660056 views

REKLAMA

2088863879 views

REKLAMA

2088864025 views

REKLAMA

2088864169 views