Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 02:48
Reklama KD Market

Święto Wojska Polskiego w Chicago z udziałem Gwardii Narodowej Illinois

Święto Wojska Polskiego w Chicago z udziałem Gwardii Narodowej Illinois

Polonia w Chicago obchodziła Święto Wojska Polskiego wspólnie z konsulem generalnym Pawłem Zyzakiem oraz delegacją żołnierzy Gwardii Narodowej Illinois. W programie obchodów było uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzach aglomeracji chicagowskiej, gdzie spoczywają polscy żołnierze, msza święta oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów Gwardii Narodowej Illinois.

Obchody Święta Wojska Polskiego zostało ustanowione na 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach historii zapisała się jako „Cud nad Wisłą”.

W Chicago to ważne nie tylko dla żołnierzy święto, ale również dla Polonii, było uroczyście celebrowane 13 sierpnia, w weekend poprzedzający szczególną datę.Patriotyczne obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed pomnikami dedykowanymi polskim weteranom na trzech chicagowskich cmentarzach: na Cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego (Resurrection Catholic Cemetery) w Justice oraz w Niles: na Wzgórzu Najświętszej Maryi Panny (Maryhill Cemetery) oraz Cmentarzu św. Wojciecha (St. Adalbert Cemetery).

Na Cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego (Resurrection Catholic Cemetery) w Justice, znajdującym się w południowej części Chicago, konsul generalny Paweł Zyzak samotnie złożył kwiaty przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej znajdującym się w Polskiej Kwaterze Weterańskiej numer 35.

Po uroczystości w południowej części Chicago kolejne odbyły się na północy aglomeracji na cmentarzach w Niles, gdzie wojskowej ceremonii złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego asystowali delegacja z Illinois National Guard (ILNG) i orkiestra wojskowa formacji.

Na Cmentarzu na Wzgórzu Najświętszej Maryi Panny oddano hołd bohaterskim polskim żołnierzom, którzy służyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, przedwojennej armii polskiej, wojennym ruchu oporu, alianckich służbach wywiadowczych, stali się ofiarami prześladowań politycznych i po II wojnie światowej odmówili powrotu do okupowanej przez Sowietów Polski.

Na Cmentarzu św. Wojciecha (Saint Adalbert Cemetery) uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Żołnierzy Błękitnej Armii generała Józefa Hallera oraz Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago oraz generał brygady Justin Osberg (Brigadier General Justin Osberg and the Deputy Assistant Adjutant General the Illinois Army National Guard) i kapitan Crystal Rodriques (Capitan Crystal Rodriques State Partnership Program Director, Illinois National Guard) złożyli kwiaty i zapalili znicze przed polskimi pomnikami odwiedzonych cmentarzy.

Podniosłej atmosferze uroczystości towarzyszył akompaniament orkiestry wojskowej Gwardii Narodowej Illinois (Air National Guard Band of the Midwest 566 Air Force Band), głośne brzmienie werbli i wygrywana na trąbce refleksyjna, pożegnalna melodia Taps.Modlitwę za zmarłych odmówił ksiądz Sebastian Żebrowski.Ostatnim punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego w Chicago była msza święta w Bazylice św. Jacka, gdzie czcigodnych gości i Polonię powitał ksiądz proboszcz Stanisław Jankowski C.R.

Byli wśród nich: Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago, konsul Agata Grochowska, generał brygady Justin Osberg z delegacją oraz Polonia reprezentowana przez członków organizacji, między innymi takich jak: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Placówki numer 90, Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Chicago, Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w barwach 12. Pułku Ułanów Podolskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. generała Tadeusza Kościuszki, Rajdu Katyńskiego „Pamięć i tożsamość”.

Eucharystię w intencji Polskiej Armii z prośbą o opiekę Matki Bożej odprawił proboszcz parafii ksiądz Stanisław Jankowski CR, homilię wygłosił ksiądz Michał Urban.Konsul generalny Paweł Zyzak podziękował księdzu proboszczowi Stanisławowi Jankowskiemu, amerykańskej delegacji z Gwardii Narodowej Illinois i Polonii za udział w obchodach Święta Wojska Polskiego.

W krótkim przemówieniu nawiązał do historycznego znaczenia Bitwy Warszawskiej i trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej:

– Święto Wojska Polskiego nawiązuje do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej na przedpolach Warszawy pomiędzy 13 a 15 sierpnia 1920 r. Była to decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Wojsko polskie zatrzymało ekspansję Rosji na kraje Europy Zachodniej. Był to rezultat mistrzowskiego planu bitewnego, wysokich umiejętności dowódców i bezgranicznego oddania Ojczyźnie zwykłych żołnierzy – powiedział konsul Zyzak.

Konsul Zyzak przypomniał, że brytyjski polityk i dyplomata Edgar Vincent, lord D’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata, o czym napisał w książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata. Pod Warszawą 1920”.

Mówiąc o wydarzeniach współczesnych, konsul Paweł Zyzak podziękował Polakom i Polonii za udzielaną Ukraińcom pomoc:– Półtora roku temu na Ukrainie kolejne wcielenie Rosji, tym razem putinowskie, rozpętało wojnę na Ukrainie. Nie sposób jednak powiedzieć, która bitwa tej wojny zaliczać się będzie do bitew przełomowych XXI wieku. Już teraz można natomiast powiedzieć, że wojna za naszą wschodnią granicą jest wydarzeniem porównywalnym do wojny z lat 1919-1921. Państwo polskie oraz społeczeństwo polskie pomne swoich doświadczeń uczestniczy od pierwszych dni tej agresji we wspólnym wysiłku, by po raz kolejny zatrzymać pochód rosyjskiego barbarzyństwa na Zachód. Polska przekazuje swe zasoby i użycza obiekty militarne, aby armia ukraińska była dobrze wyekwipowana, wyposażona i wyszkolona. Nasza armia w latach 2022-2023 wyszkoliła 10 tysięcy ukraińskich żołnierzy. (…) Wkrótce 10 tysięcy polskich żołnierzy stacjonować będzie przy granicy Białorusi, której władze świadomie przystąpiły do tego nikczemnego konfliktu, za ewentualne cesje terytorialne i wzrost własnej strefy wpływów.

Konsul Zyzak prosił o modlitwę za dusze rodaków, którzy oddali życie za Ojczyznę, za ideały wolności i demokracji.W imieniu Państwa Polskiego szczególne podziękowania skierował do amerykańskich przyjaciół, głównego sojusznika Polski za uczestnictwo w obchodach Święta Wojska Polskiego, wsparcie i kooperację.

Po mszy świętej odbył się koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej Gwardii Narodowej Illinois (Air National Guard Band of the Midwest; 566 Air Force Band), podczas którego wykonano polskie pieśni patriotyczne.

Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów przed pomnikiem hallerczyków, usytuowanym tuż obok bazyliki.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka

[email protected]


m_DAR_5735

m_DAR_5735

m_DAR_5730

m_DAR_5730

m_DAR_5728

m_DAR_5728

m_DAR_5724

m_DAR_5724

m_DAR_5720

m_DAR_5720

m_DAR_5715

m_DAR_5715

m_DAR_5709

m_DAR_5709

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama