Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 14:26
Reklama KD Market

Jubileuszowe posiady  Koła Stare Bystre

Jubileuszowe posiady  Koła Stare Bystre

Z inicjatywy Stanisława Obrochty i Tadeusza Cieśli 15 listopada 1987 roku grupa mieszkańców Chicago wywodząca się ze Starego Bystrego na Podhalu spotkała się na zebraniu założycielskim, żeby powołać do życia organizację wspierającą swoją rodzinną miejscowość. 6 grudnia wybrano zarząd, na czele którego stanął Tadeusz Cieśla. 28 stycznia starobystrzanie uroczyście celebrowali jubileusz 35-lecia istnienia organizacji działającej pod patronatem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. 

Jubileuszową celebrację rozpoczęto w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej uczestnicząc w nabożeństwie sprawowanym w intencji zmarłych i żyjących członków koła. Mszę św. odprawił wieloletni kapelan koła, ks. prałat Tadeusz Dzieszko w asyście ks. Bruno Chmiela. Wartę honorową przy ołtarzu trzymali członkowie 28 pocztów sztandarowych bratnich kół i organizacji. Po mszy św. w Domu Podhalan odbył się bankiet z udziałem ponad 250 osób.

Gościem honorowym uroczystości rocznicowych w Chicago był burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski. W dowód zaangażowania we wspieraniu rodzinnych stron burmistrz wręczył Medale Gminy Czarny Dunajec przyznane uchwałą Rady Gminy z 28 grudnia minionego roku kołom Związku Podhalan w Ameryce Północnej reprezentującym miejscowości z terenu gminy. W uzasadnieniu wyróżnienia napisano, że jest ono wyrazem uznania i podziękowania za szczególną działalność kół polegającą na jednoczeniu mieszkających w Wietrznym Mieście osób pochodzących z terenu gminy oraz kultywowaniu tradycji góralskich, a także niesieniu pomocy materialnej na rzecz rodzinnych miejscowości i parafii.

Specjalne wyróżnienie od władz miasta i gminy odebrał wieloletni kapelan koła, ks. prałat Tadeusz Dzieszko, prezes koła Stanisław Obrochta oraz zarząd Związku Podhalan z prezesem Stanisławem Sarną na czele. W przekazanych podziękowaniach za wieloletnie zaangażowanie w sprawy społeczne, krzewienie kultury i tradycji góralskiej oraz wsparcie udzielane w Ojczyźnie burmistrz Ratułowski napisał: – Życzę Wam wszystkim sił do pracy, niesłabnącego zapału, abyście byli doceniani za waszą ciężką pracę, a grono członków Związku Podhalan stale się powiększało. Niech wam Bóg błogosławi, otacza swoją opieką i prowadzi przez kolejne lata waszej działalności, a Matka Najświętsza niech wyprasza wszelkie łaski dla was i waszych rodzin.

W czasie bankietu podobne gratulacje i podziękowania od burmistrza i zarządu koła otrzymał wypróbowany i hojny sponsor Stanisław Baran. Listy gratulacyjne trafiły również do Stanisława Cieśli, Władysława Podmańskiego, Kazimierza Kopcia, Małgorzaty Antoniak i Piotra Filipka.

Uczestniczący w bankiecie kawalerowie Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika Mariola Urbanek i Maciej Żywicki odznaczyli prezesa Stanisława Obrochtę za jego zaangażowanie w promowanie góralskich tradycji i folkloru medalem Polonia Semper Fidelis nadanym przez Kapitułę Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Gratulacje uczestnikom jubileuszowych uroczystości złożyli wicekonsul Michał Arciszewski i prezes góralskiej organizacji Stanisław Sarna.

Dziękując za uczestnictwo w jubileuszowych obchodach prezes koła Stanisław Obrochta przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II o góralach i ich działalności: – To jedyne w swoim rodzaju społeczeństwo, które nosi na sobie znamiona wielkiej polskiej tradycji. Tak wielkiej, że trzeba ażeby ona trwała nadal, ażeby żaden obyczaj, żaden styl i moda współczesności tej wielkiej podhalańskiej tradycji nie zniszczyły i nie wyparły. Pomni nauk naszego Wielkiego Rodaka z wielkim zaangażowaniem i sukcesem krzewimy sztukę, kulturę i tradycje podhalańskie w USA – powiedział prezes Obrochta.

Organizacja została założona 35 lat temu z myślą wspierania rodzinnych stron. W pierwszej kolejności starobystrzanie finansowali renowację świątyni w rodzinnej miejscowości. Pieniądze z Chicago popłynęły także do Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, do Ochotniczej Straży Pożarnej, do zespołu folklorystycznego, szkoły i ofiar powodzi. W ciągu 35 lat udało się zgromadzić i przekazać do Polski kilkaset tysięcy dolarów. Aby pomagać potrzebującym organizowane są pikniki, spotkania opłatkowe i wielkanocne oraz inne formy charytatywnej działalności. W 2003 roku koło roztoczyło opiekę na chicagowskim zespołem Młodzi Mistrzowie Sztuki Podhalańskiej Andrzeja Krzeptowskiego-Bohaca. Wsparło także akcję spłaty pożyczki zaciągniętej na renowacje góralskiej siedziby w Chicago i wiele innych.

Tekst: Andrzej Baraniak

Zdjęcia: Andrzej Baraniak/Edward Helegda

(materiał sponsorowany)


DSC_1785

DSC_1785

DSC_1763

DSC_1763

DSC_1650

DSC_1650

DSC_1598

DSC_1598

bystre 8

bystre 8

bystre 17

bystre 17

DSC_1799

DSC_1799

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama