REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Gdy dekorujesz niebieskim

Gdy dekorujesz niebieskim

-

Uwielbiam kolor niebieski. To kolor nieba i morza, który uspokaja i wpływa na wyobraźnię. Nie jestem pod tym względem wyjątkiem. Badania opinii publicznej w USA i Europie wykazują, że niebieski jest zdecydowanie najpopularniejszym kolorem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Psychologowie twierdzą, że barwa ta wywołuje nie tylko uczucie spokoju, ale również świeżości, harmonii, zaufania, uczciwości, odpowiedzialności i lojalności.

Zapewne z tego właśnie powodu wielu posiadaczy domów i mieszkań decyduje się na wprowadzenie tej barwy do swoich wnętrz. Choć niebieski jest uznawany za najbardziej uniwersalny kolor,  nie jest on łatwy w dekorowaniu, a jego nadużycie, szczególnie ciemniejszych odcieni i monochromatycznych zestawień, może dać nieciekawy efekt. W sklepach pojawia się coraz więcej niebieskich mebli i akcesoriów, dlatego poniżej podaję kilka wskazówek przy projektowaniu i dekoracji tym kolorem.

REKLAMA

Rodzaje koloru niebieskiego:

Kolory morza i nieba nigdy nie wychodzą z mody. Odcienie niebieskiego mogą być śmiałe lub miękkie i kojące. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dzielimy je na dwie podstawowe grupy: niebieski ciepły i niebieski zimny.

Ciepły niebieski, to ten odcień, który zawiera w sobie ślady pigmentu czerwonego, jak np. ultramarynagranatowy (ang. navy blue), morski (ang. teal), łupkowy (ang. slate blue), indygo. Kolory te pomagają wnętrzom wyglądać przytulniej. Projektanci wnętrz w pierwszym rzędzie używają ciepłe odcienie niebieskiego w pomieszczeniach, gdzie gromadzą się ludzie, tj. w salonach, kuchniach i jadalniach.

Zimny niebieski jak kobaltturkusowy (ang. turquoise), błękit paryski (ang. Paris blue), śnieżno-niebieski, ma w sobie dodatki żółtego, co może pomóc małej przestrzeni wyglądać na większą. Zimny niebieski działa na obserwatora łagodząco (wspaniale pasuje do sypialni) i pomaga się skoncentrować (nadaje się do pomieszczeń biurowych). Czasami zimny niebieski może być naprawdę bardzo zimny, ale i taki odcień jest często pożądany (np. do małej łazienki).

Niebieskie są też dostępne w dwóch głównych tonacjach:

– ciemny niebieski, zawiera kolor czarny i szary, w tym najbardziej popularne to ultramaryna, kobaltszafirowy (ang. sapphire), federacyjny (ang. federal), granatowy błękit pruski (ang. Prussian blue).

– jasny niebieski, z dodatkiem białego, do których m.in. zaliczamy błękitny (ang. sky blue), błękit (ang. baby blue), lazurowy (ang. azure) oraz egipski (ang. Egiptian) niebieski.

Dekorowanie z niebieskim

 1. Jedną z najprostszych palet kolorystycznych do wystroju wnętrz jest połączenie niebieskiego z bielą. To klasyczne zestawienie jest uwielbiane przez projektantów i właścicieli domów, bo zawsze wygląda świeżo i nigdy się nie starzeje. Kochamy tę paletę, bo nadaje ona wnętrzom wyrafinowany, elegancki i ponadczasowy charakter. Niebieski i biały działają na nas kojąco i relaksująco, stąd najlepiej stosować tę kombinację kolorystyczną w pomieszczeniach, gdzie chcemy odpocząć. Warto też zaznaczyć, że biało-niebieskie wnętrza wyglądają dobrze o każdej porze roku.
 1. W Stanach Zjednoczonych jedną z najbardziej popularnych palet kolorystycznych jest klasyczny trójkolorowy zestaw biało-czerwono-niebieski. Nie jest to zestaw zarezerwowany jedynie dla tzw. stylu patriotycznego (inspirowanego amerykańską flagą), ale również popularny we wnętrzach nadbrzeżnych wakacyjnych rezydencji.  Ponieważ czerwony i niebieski są kolorami podstawowymi, łączenie ich jest bardzo proste. Takie zestawienie może wyglądać bardzo tradycyjnie, ale też nadaje się do współczesnych aranżacji. Wprowadzenie ciepłych czerwonych akcentów do często chłodnych biało-niebieskich pomieszczeń dodaje przytulności i charakteru lub może nawet pomóc w ich modernizacji .
 1. Jeśli chcesz zachować lekkość i przestronność w swoich wnętrzach, należy użyć niebieskiego jako jedynie akcentu w przestrzeni wypełnionej innymi neutralnymi kolorami. A zatem, nie malujemy ścian na niebiesko, lecz staramy się stworzyć łagodne tło z neutralnych i jasnych ścian oraz mebli. Taka oprawa wnętrza to wspaniała sceneria do wyeksponowania kolekcji niebieskich akcesoriów i elementów dekoracyjnych, jak poduszki, obrazy, kwiaty, porcelana itp. Jeśli same neutralne kolory wydają Ci się mało interesujące, dodaj brązy.
 1. Niebieski kolor wspaniale wygląda w połączeniu z zieleniami, ponieważ błękit wnosi spokój, a zielony dodaje wnętrzu domu naturalną i świeżą atmosferę. Jeśli jednak taka kombinacja wydaje się być zbyt odważna, proponuję użyć samego koloru morskiego (ang. teal), ponieważ jest on kombinacją zielonego i niebieskiego. Ten ciepły kolor jest idealny do salonu, sypialni, a nawet kuchni. Położony na ściany, zapewni oryginalne tło dla jasnych elementów dekoracyjnych, jak obrazy, zasłony czy meble. Aby rozweselić wnętrza, w których użyliśmy ciemny turkusowy kolor, polecam wprowadzić słoneczne akcenty pomarańczowe lub żółte.
 1. Nie zdziwię się, jeśli planujecie pomalowanie łazienki na jasny zimny niebieski. Większość z nas decyduje się na wybór tej barwy, ponieważ przypomina nam ona wodę, a dodatkowo daje złudzenie optyczne powiększając nasze zwykle ciasne łazienki.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

 • IMG_8876
 • IMG_8877
 • IMG_7660 Target
 • IMG_2656
 • IMG_2471
 • IMG_2372
 • CD broshure 006

1 KOMENTARZ

 1. Proszę zmienić ten karygodny błąd i nie wprowadzać ludzi w błąd: na logikę żółć jest CIEPŁA, więc odcienie błękitów z żółtym, czyli zielonawe, będą…? Ciepłe. Dokładnie. Zieleń też jest ciepła.
  Czerwień jest…TEŻ CIEPŁA. Tak więc nie chodzi tu o dodatki czerwonawe, acz różowo-fioletowe, które są kolorami ZIMNYMI.
  Tak więc kolor “morski”, ewidentnie zielono-błękitny będzie ciepły. A ultramaryna, albo chabrowy? Taaak zimny! 🙂
  Ale NAJważniejsze, to że ani kobalt, ani ultramaryna NIE SĄ ŚCIEMNIANE CZERNIĄ. Na przykład taka ultramaryna TO PIGMENT POCHODZENIA NATURALNEGO. owszem, jest wytwarzany teraz chemicznie, ale nie poprzez dodawanie czerni.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks