REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumGdy dekorujesz niebieskim

Gdy dekorujesz niebieskim

-

Uwielbiam kolor niebieski. To kolor nieba i morza, który uspokaja i wpływa na wyobraźnię. Nie jestem pod tym względem wyjątkiem. Badania opinii publicznej w USA i Europie wykazują, że niebieski jest zdecydowanie najpopularniejszym kolorem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Psychologowie twierdzą, że barwa ta wywołuje nie tylko uczucie spokoju, ale również świeżości, harmonii, zaufania, uczciwości, odpowiedzialności i lojalności.

Zapewne z tego właśnie powodu wielu posiadaczy domów i mieszkań decyduje się na wprowadzenie tej barwy do swoich wnętrz. Choć niebieski jest uznawany za najbardziej uniwersalny kolor,  nie jest on łatwy w dekorowaniu, a jego nadużycie, szczególnie ciemniejszych odcieni i monochromatycznych zestawień, może dać nieciekawy efekt. W sklepach pojawia się coraz więcej niebieskich mebli i akcesoriów, dlatego poniżej podaję kilka wskazówek przy projektowaniu i dekoracji tym kolorem.

REKLAMA

Rodzaje koloru niebieskiego:

Kolory morza i nieba nigdy nie wychodzą z mody. Odcienie niebieskiego mogą być śmiałe lub miękkie i kojące. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dzielimy je na dwie podstawowe grupy: niebieski ciepły i niebieski zimny.

Ciepły niebieski, to ten odcień, który zawiera w sobie ślady pigmentu czerwonego, jak np. ultramarynagranatowy (ang. navy blue), morski (ang. teal), łupkowy (ang. slate blue), indygo. Kolory te pomagają wnętrzom wyglądać przytulniej. Projektanci wnętrz w pierwszym rzędzie używają ciepłe odcienie niebieskiego w pomieszczeniach, gdzie gromadzą się ludzie, tj. w salonach, kuchniach i jadalniach.

Zimny niebieski jak kobaltturkusowy (ang. turquoise), błękit paryski (ang. Paris blue), śnieżno-niebieski, ma w sobie dodatki żółtego, co może pomóc małej przestrzeni wyglądać na większą. Zimny niebieski działa na obserwatora łagodząco (wspaniale pasuje do sypialni) i pomaga się skoncentrować (nadaje się do pomieszczeń biurowych). Czasami zimny niebieski może być naprawdę bardzo zimny, ale i taki odcień jest często pożądany (np. do małej łazienki).

Niebieskie są też dostępne w dwóch głównych tonacjach:

– ciemny niebieski, zawiera kolor czarny i szary, w tym najbardziej popularne to ultramaryna, kobaltszafirowy (ang. sapphire), federacyjny (ang. federal), granatowy błękit pruski (ang. Prussian blue).

– jasny niebieski, z dodatkiem białego, do których m.in. zaliczamy błękitny (ang. sky blue), błękit (ang. baby blue), lazurowy (ang. azure) oraz egipski (ang. Egiptian) niebieski.

Dekorowanie z niebieskim

  1. Jedną z najprostszych palet kolorystycznych do wystroju wnętrz jest połączenie niebieskiego z bielą. To klasyczne zestawienie jest uwielbiane przez projektantów i właścicieli domów, bo zawsze wygląda świeżo i nigdy się nie starzeje. Kochamy tę paletę, bo nadaje ona wnętrzom wyrafinowany, elegancki i ponadczasowy charakter. Niebieski i biały działają na nas kojąco i relaksująco, stąd najlepiej stosować tę kombinację kolorystyczną w pomieszczeniach, gdzie chcemy odpocząć. Warto też zaznaczyć, że biało-niebieskie wnętrza wyglądają dobrze o każdej porze roku.
  1. W Stanach Zjednoczonych jedną z najbardziej popularnych palet kolorystycznych jest klasyczny trójkolorowy zestaw biało-czerwono-niebieski. Nie jest to zestaw zarezerwowany jedynie dla tzw. stylu patriotycznego (inspirowanego amerykańską flagą), ale również popularny we wnętrzach nadbrzeżnych wakacyjnych rezydencji.  Ponieważ czerwony i niebieski są kolorami podstawowymi, łączenie ich jest bardzo proste. Takie zestawienie może wyglądać bardzo tradycyjnie, ale też nadaje się do współczesnych aranżacji. Wprowadzenie ciepłych czerwonych akcentów do często chłodnych biało-niebieskich pomieszczeń dodaje przytulności i charakteru lub może nawet pomóc w ich modernizacji .
  1. Jeśli chcesz zachować lekkość i przestronność w swoich wnętrzach, należy użyć niebieskiego jako jedynie akcentu w przestrzeni wypełnionej innymi neutralnymi kolorami. A zatem, nie malujemy ścian na niebiesko, lecz staramy się stworzyć łagodne tło z neutralnych i jasnych ścian oraz mebli. Taka oprawa wnętrza to wspaniała sceneria do wyeksponowania kolekcji niebieskich akcesoriów i elementów dekoracyjnych, jak poduszki, obrazy, kwiaty, porcelana itp. Jeśli same neutralne kolory wydają Ci się mało interesujące, dodaj brązy.
  1. Niebieski kolor wspaniale wygląda w połączeniu z zieleniami, ponieważ błękit wnosi spokój, a zielony dodaje wnętrzu domu naturalną i świeżą atmosferę. Jeśli jednak taka kombinacja wydaje się być zbyt odważna, proponuję użyć samego koloru morskiego (ang. teal), ponieważ jest on kombinacją zielonego i niebieskiego. Ten ciepły kolor jest idealny do salonu, sypialni, a nawet kuchni. Położony na ściany, zapewni oryginalne tło dla jasnych elementów dekoracyjnych, jak obrazy, zasłony czy meble. Aby rozweselić wnętrza, w których użyliśmy ciemny turkusowy kolor, polecam wprowadzić słoneczne akcenty pomarańczowe lub żółte.
  1. Nie zdziwię się, jeśli planujecie pomalowanie łazienki na jasny zimny niebieski. Większość z nas decyduje się na wybór tej barwy, ponieważ przypomina nam ona wodę, a dodatkowo daje złudzenie optyczne powiększając nasze zwykle ciasne łazienki.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

[email protected]

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

  • IMG_8876
  • IMG_8877
  • IMG_7660 Target
  • IMG_2656
  • IMG_2471
  • IMG_2372
  • CD broshure 006

REKLAMA

2090984083 views

REKLAMA

2090984383 views

REKLAMA

2092780843 views

REKLAMA

2090984666 views

REKLAMA

2090984813 views

REKLAMA

2090984957 views