0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiFundacja Powszechnego Czytania nagrodzona Library of Congress Literacy Award 2024

Fundacja Powszechnego Czytania nagrodzona Library of Congress Literacy Award 2024

-

Fundacja Powszechnego Czytania (FPC) otrzymała nagrodę Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych za efektywną pracę na rzecz grup, które z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem – poinformował we wtorek Instytut Książki. To pierwsza polska organizacja wyróżniona tą nagrodą.

Jak wyjaśniono, „Nagrody Kongresu Stanów Zjednoczonych za promocję czytelnictwa przyznawane są od dwunastu lat i wyłaniają na drodze precyzyjnej selekcji organizacje, które potrafią udowodnić, że mają na koncie nadzwyczajny udział w podnoszeniu czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych lub na świecie”.

REKLAMA

Poinformowano, że gala wręczenia tegorocznych nagród odbędzie się 30 października w Waszyngtonie.

„Z przyjemnością informuję, że Fundacja Powszechnego Czytania dostaje Nagrodę Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych 2024 za Dobre Praktyki Proczytelnicze. Nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć Waszej organizacji na polu promocji czytelnictwa, rozwoju innowacyjnych metod i praktyk w tej dziedzinie. W szczególności doceniamy działania Fundacji Powszechnego Czytania w obszarze zwiększania czytelnictwa wśród wspólnot uchodźczych, rodzin o niższym statusie ekonomicznym i o niższych kompetencjach czytelniczych i dostarczania tym wspólnotom działań i materiałów odpowiednich dla ich potrzeb” – napisała dyrektor Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych Carla Hayden w liście gratulacyjnym do Fundacji.

„Cieszymy się niezmiernie, ale chcemy jednocześnie bardzo mocno podkreślić, że nie dostalibyśmy tej nagrody, gdyby nie rzesza wspaniałych ludzi, organizacji i instytucji, które nas wspierają i z nami współpracują. Tak więc dziękujemy wszystkim i świętujemy wspólnie” – wyjaśniła prezeska FPC Maria Deskur, cytowana w informacji.

Wyjaśniono, że „organizacje nominowane do nagrody muszą napisać serię krótkich +esejów+ odpowiadających na bardzo konkretne, czasem detaliczne pytania: Jakie są cele i metody działania organizacji nominowanej? Jakie kompetencje czytelnicze organizacja promuje, by osiągnąć swoje cele? Jaką rolę w programach odgrywa wspólnota, której organizacja jest częścią? Jakie są dobre praktyki czytelnicze, którymi organizacja może się pochwalić?”. „Nominowani proszeni są także o opisanie swojej organizacji pod kątem precyzyjnie zdefiniowanych kryteriów oceny, są nimi: innowacyjność, stabilność organizacyjna, skalowalność i otwartość programów dla innych organizacji, działania oparte o badania, mierzalność rezultatów i odpowiadanie na potrzeby odbiorców” – czytamy w informacji.

Przypomniano, że „FPC została założona w 2018 r. przez konkurujących ze sobą na rynku wydawców”. „Statut FPC zobowiązuje jej zarząd do pracy na rzecz czytelnictwa w zgodzie z następującymi wartościami: apolityczność, otwarcie na współpracę, działania w oparciu o dane i badania, działania nastawione na budowanie zasięgów, by osiągać zmianę, oraz rozsądne gospodarowanie zasobami” – napisano.

Jak zaznaczono, „od początku Fundacja działa na rzecz upowszechnienia czytania, dzięki któremu niweluje wykluczenie społeczne – bo nieczytanie to problem społeczny”. „Wizją FPC jest, by każde polskie dziecko mogło realizować swój pełen potencjał i miało równe szanse edukacyjne, a regularny kontakt z książką ma na to ogromny wpływ” – napisano na stronie Instytutu Książki.(PAP)

REKLAMA

2088912866 views

REKLAMA

REKLAMA

2088913166 views

REKLAMA

REKLAMA

2090709626 views

REKLAMA

2088913449 views

REKLAMA

2088913595 views

REKLAMA

2088913740 views