Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 06:51
Reklama KD Market

W Chicago najwięcej przestępstw na tle nienawiści od 1994 r.

W Chicago najwięcej przestępstw na tle nienawiści od 1994 r.
fot. Ewa Malcher

W ubiegłym roku zanotowano w Chicago największą od prawie 30 lat liczbę przestępstw motywowanych nienawiścią – według najnowszego badania. Wzrost tych przestępstw w Wietrznym Mieście jest też najwyższy spośród dziesięciu największych amerykańskich miast.

Najwięcej przestępstw na tle nienawiści w Chicago zgłoszono wobec społeczności afroamerykańskiej oraz żydowskiej – wynika z raportu Centrum ds. Badań nad Nienawiścią i Ekstremizmem (Center for the Study of Hate and Extremism) Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Bernardino.

W 2022 r. w Chicago zgłoszono 192 takich przestępstw, w porównaniu z 104 zanotowanymi w 2021 r. To 84-procentowy wzrost w ciągu zaledwie jednego roku i najwyższa, według raportu, liczba tego typu przestępstw od 1994 r.

Dane dotyczą tylko przestępstw, które zostały zgłoszone władzom.

84-procentowy wzrost był też najwyższy spośród 10 największych pod względem populacji amerykańskich miast, choć sama liczba tych przestępstw nie była w Chicago najwyższa. W Nowym Jorku liczba przestępstw na tle nienawiści podskoczyła z 531 do 607, w Los Angeles z 433 do 609. W Phoenix, San Antonio i San Diego – liczba tych przestępstw spadła, według raportu.

Trzy grupy, w stosunku do których popełnianych było najwięcej przestępstw na tle nienawiści w ubiegłym roku to Afroamerykanie (40 przestępstw), Żydzi (36), homoseksualni mężczyźni (22) i osoby rasy białej (22). Na dalszych miejscach są Latynosi (17), grupa LGBT (15) oraz Azjaci (14).

Pokrywa się to z danymi w skali krajowej, według których najwięcej przestępstw motywowanych nienawiścią popełnianych jest wobec czarnoskórych, Żydów, gejów oraz białych.

Według niektórych badaczy, przestępstwa z nienawiści są blisko powiązane z bieżącymi wydarzeniami. Można się spodziewać, że przyszłoroczne wybory prezydenckie spowodują ich wzrost. W przeszłości liczba zgłaszanych przestępstw z nienawiści podskoczyła po atakach terrorystycznych z 9/11 oraz po śmierci George’a Floyda z rąk policjanta w Minneapolis.

Przestępstwa z nienawiści są blisko monitorowane przez władze Chicago, które w ub. roku zauważyły 71-procentowy wzrost zgłoszeń do miejskiej komisji ds. stosunków międzyludzkich.

Od początku 2023 r. chicagowska policja przyjęła ok. 68 zgłoszeń przestępstw z nienawiści, lecz jak twierdzą autorzy raportu, badacze i policja stosują inne kryteria do zakwalifikowania incydentu jako przestępstwo z nienawiści.

(jm)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama